W dermatologii te choroby określa się mianem fotodermatoz. Takie może być podłoże tzw. świetlnego zapalenia czerwieni wargowej. Określa się je mianem świetlne, gdyż lekarze nie znają innej przyczyny tych zmian. Zamiany patologiczne zazwyczaj pojawiają się na wardze dolnej. Obserwuje się wówczas u takich pacjentów cechy stanu zapalnego takie jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność oraz ocieplenie wargi. Dodatkowo często występuje łuszczenie się wargi. Widoczne są gołym okiem bolesne nadżerki, a na nich strupy. U bardzo niewielkiej liczby pacjentów obserwuje się zmiany nadwrażliwości na światło słoneczne jedynie w obrębie czerwieni wargowej. Dużo częściej takie symptomy współistnieją z innymi objawami w postaci plam, przebarwień, wysypek na skórze innych okolic ciała.

Z problemem stanu zapalnego w obrębie czerwieni wargowej borykają się również pacjenci chorujący na atopowe zapalenie skóry. To schorzenie może się objawić już w wieku niemowlęcym czy wczesnym dzieciństwie. Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo dokuczliwe, ze względu na to, że podstawowym problemem chorych jest uporczywy świąd skóry. Charakterystyczne są zmiany skórne. U takiego człowieka jest ona bardzo sucha, zaczerwieniona, łuszczy się, a na jej powierzchni widoczne są pęcherzyki, które w momencie pękania przekształcają się w strupy.

Typowe miejsca, w których zmiany patologiczne są najbardziej nasilone, to zgięcia łokciowe, kolanowe, kark, twarz i szyja. Świąd prowokuje chorych do drapania się, a to sprawia, ze na skórze widać linijne przeczosy, zaś paznokcie takich pacjentów są jakby polakierowane. Mimo charakterystycznej lokalizacji miejsc, w których obserwuje się patologiczne zmiany, czasami dotknięta chorobowo jest okolica warg. Skóra wokół ust jest sucha, obserwuje się nierzadko jej zarumienienie. Dodatkowo może ona pękać. Na samej czerwieni wargowej zauważalna jest ich suchość. Często wargi łuszczą się i pękają. Niestety takim zmianom towarzyszy świąd i bolesność. Bywa, że mogą one utrzymywać się przez dłuższy okres czasu. Podobnie jak zmiany na skórze, tak i te na wargach nasilają się w wyniku działania czynników potęgujących dolegliwości, takich jak stres, zmęczenie, silne emocje.

Pęknięta, wysuszona skóra wokół warg jest łatwym miejscem przenikania różnych drobnoustrojów. W wyniku ich penetracji i nadkażenia rozwinąć się może zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Dlatego niezmiernie ważna jest właściwa pielęgnacja i leczenie skóry, mające na celu jej odkażanie. Zapalenie czerwieni wargowej wywołane przez grzyby Candida może wystąpić również u osób, które nie chorują na AZS. Objawia się podobnie łuszczeniem skóry, obecnością białych łusek, zaczerwienieniem i obrzękiem. Ponieważ infekcje grzybicze lubią trwać długo, a także nawracać istotne w ich zwalczaniu jest prawidłowe ukierunkowane leczenie.

Cierpieliście kiedyś na zapalenie czerwieni wargowej? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić kule do kąpieli? DIY
Następny artykułZapalenie sutka – objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

3 KOMENTARZE

  1. Jestem atopikiem. Obecnie mam zapalenie czerwieni wargowej stwierdzone przez dermatologa, na początku myślałam, że to opryszczka, ale nic nie pomagało, a ból zrobił się nie do zniesienia dlatego udałam się do lekarza. Jestem na maści Protopic i mam nadzieje, że pomoże, na razie mimo wielu negatywnych komentarzy odnośnie maści nie zauważyłam efektów ubocznych, a wręcz stosowanie jej przynosi mi ulgę.

  2. Z zapaleniem czerwieni wargowej mam „przyjemność „co roku jak tylko zaczynają się upały. Staram się pamiętać o wazelinie firmy flos-lek. Unikam latem pomadek bez filtra słonecznego. Najważniejsze to zdrowe podejście i znalezienie plusów. Jest jeden. Usta są powiększone jak po botoksie

  3. W grudniu byłem troche przeźięmbiony potym miałem pryszcz na dolnej wardze i tak do maja trochę przyschło i znów rozpaprało dziśaj byłem u dermatologa stwierźił czerwień myślę chodziło o zpalenie czerwieni wargowej czy miał racje czas pokaże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here