Zapalenie krtani - objawy

Choroby    
ocena

Zapalenie krtani jest stosunkowo częstą jednostką chorobową. Z powodu jej objawów pacjenci często zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Najbardziej popularne jest ostre zapalenie krtani, które ma postać nieżytową. Czynnikami wywołującymi chorobę są drobnoustroje takie jak bakterie czy wirusy.

Zapalenie krtani - objawy

photoxpress.com

Należy zwrócić uwagę, iż w przeważającej większości przypadków mamy do czynienia z etiologią wirusową choroby. Ostre zapalenie krtani często powstaje jako konsekwencja zakażenia wyżej położonych odcinków dróg oddechowych np. gardła. Dodatkowo do rozwinięcia się choroby predysponuje palenie papierosów.

Jakie objawy sugerować mogą zapalenie krtani?

Pierwszym charakterystycznym objawem jest chrypka. Pacjent mówi cicho, ma zmienioną barwę głosu, a czasami zdarza się, że prawie w ogóle nie potrafi wydobyć z siebie dźwięków. Osoby chore na ostre zapalenie krtani zgłaszają dość często uczucie drapania w gardle. Zdarza się, że przy połykaniu pokarmów pojawia się nieprzyjemny dyskomfort lub ból. Kolejnym typowym symptomem jest odchrząkiwanie bądź ataki kaszlu. Zawsze osoba z takimi dolegliwościami powinna zostać zbadana przez lekarza. Ważne jest obejrzenie przez niego krtani pacjenta. Można się spodziewać, że błona śluzowa krtani będzie przekrwiona i obrzęknięta, a na jej powierzchni pojawi się śluzowa wydzielina.

Dużo poważniejsze i wymagające innego postępowania jest ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Często nazywa się je popularnie pseudokrupem. Choroba ta występuje częściej u dzieci, ma podłoże wirusowe. Powaga choroby, niebezpieczeństwo, a tym samym konieczność udzielenia szybkiej pomocy związana jest z szybkim narastaniem obrzęku podgłośniowego. Zazwyczaj objawy pojawiają się po przebyciu przez dziecko przeziębienia. Czujność wyostrzyć powinno pojawienie się nagle kaszlu, który jest suchy i szczekający. Typowo w krótkim okresie czasu kaszel nasila się, staje się coraz bardziej męczący. Gdy dziecko płacze jego głos pozostaje dźwięczny.

W przebiegu choroby rozwinąć się może duszność krtaniowa. Cechuje się one tym, że zaczyna być słyszalny charakterystyczny dźwięk, świst zwany stridorem. Słyszy się go, gdy pacjent wdycha powietrze. W późniejszym czasie może być obecny również w trakcie wydechu. Stan ogólny dziecka ulega pogorszeniu. Patrząc na nie, widzimy, że mięśnie międzyżebrowe pracują bardziej intensywnie. Może wystąpić zblednięcie ust, w ciężkich przypadkach dochodzi nawet do sinicy. Często dziecko boi się, że się udusi.

UWAGA!

Czasami rozpoznawane jest także ostre zapalenie nagłośni. Pacjent cierpiący z tego powodu ma zmienioną barwę głosu, wydaje się, jakby był on grubszy. Słyszy się także stridor wdechowy. Chory przyjmuje celowo pozycję siedzącą, gdyż w ten sposób lepiej mu się oddycha. Zwykle nie je i nie pije, ponieważ przyjmowanie pokarmów i płynów wywołuje bardzo silny ból. Dodatkowo może wystąpić gorączka. Jest to stan, który także wymaga wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Czy chorowaliście kiedyś na zapalenie krtani? Jakie były pierwsze objawy? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =