Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Choroby    
ocena
Zapalenie mieszków włosowych to choroba, której doświadczył przynajmniej raz w życiu każdy człowiek. Drobnoustrój, który wywołuje to schorzenie, to najczęściej gronkowiec złocisty. Może on bytować na skórze i błonach śluzowych, a w niektórych sytuacjach wywoływać stany zapalne.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

photoxpress.com

Pojawieniu się zmian patologicznych sprzyjają również mechaniczne uszkodzenia skóry, dlatego często zgłaszają się do lekarza z powodu zapalenia mieszków włosowych mężczyźni, którzy golą się usuwając zarost na twarzy. Dużą rolę w zapobieganiu chorobie odgrywa dbanie o higienę osobistą. Nie wolno zapominać, iż niektóre stany chorobowe związane z obniżeniem odporności pacjenta mogą także stanowić czynnik ryzyka rozwoju choroby. Podatni na zapalenie mieszków włosowych są także pacjenci z cukrzycą, chorobami nowotworowymi, niedożywieni. Bakterie wnikają w głąb skóry przez ujścia gruczołów i mieszek włosa.

Wyróżnia się zapalenie mieszków włosowych powierzchowne i głębokie. To pierwsze zdarza się dużo częściej. Manifestuje się jako krosta, wypełniona wydzieliną ropną, która powiązana jest z mieszkiem włosowym. Często włos przebija taką zmianę. Na skórze można zaobserwować jedną zmianę bądź kilka. Dookoła nich obserwuje się zwykle cechy stanu zapalnego, np. zaczerwienienie, ale zazwyczaj takie powierzchowne wykwity nie są bolesne dla chorego. Zapalenie głębokie rozpoznaje się, gdy na ciele występuje grudka, która wykazuje cechy stanu zapalnego i zwykle jest bolesna, a oprócz tego obserwować można podobne patologie jak w przypadku zapalenia powierzchownego. Czasami, zwłaszcza u osób, które nie dbają o higienę osobistą, można zaobserwować twardy i bolesny guzek zapalny z pojawiającym się po krótkim czasie tzw. czopem martwiczym. Niestety tego typu zmiany lubią powracać, a czasami na skórze pacjenta obserwuje się wiele czyraków.

Jak sobie radzić z zapaleniem mieszków włosowych? Zazwyczaj zaleca się pacjentom smarowanie zmienionej patologicznie skóry maściami, które w swoim składzie zawierają antybiotyki, np. mupirocynę, neomycynę. Po kilku dniach ich stosowania poprawa powinna być wyraźnie widoczna. Niekiedy u osób, u których przyczyny pojawienia się zmian zapalnych związane są z poważnymi ogólnoustrojowymi chorobami, konieczne jest zastosowanie antybiotyków działających ogólnie. W przypadku czyraka, zawsze leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza ze względu na własne bezpieczeństwo; zakażenie bakteryjne – zwłaszcza, gdy czyrak lokalizuje się w obrębie twarzy – może się łatwo szerzyć dalej i powodować niebezpieczne powikłania.

UWAGA!
Warto pamiętać, żeby nie wyciskać samemu wydzieliny. W każdym przypadku zapalenia mieszków włosowych nie wolno nakładać żadnych maści natłuszczających na krostę czy grudkę. Warto natomiast oczyszczać kilka razy na dzień skórę używając spirytusu salicylowego.

Mieliście kiedyś problem w wykwitami tego typu? Udaliście się do lekarza? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach.

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =