Zapalenie nerek - objawy

Choroby    
ocena
Zapalenie nerek może być spowodowane zakażeniem układu moczowego. W takim przypadku określa się je jako odmiedniczkowe zapalenie nerek, a zatem zmiany dotyczą górnego odcinka dróg moczowych. Czynnikiem sprawczym są zwykle bakterie, a zwłaszcza E.coli.

Zapalenie nerek - objawy

photoxpress.com

Często odmiedniczkowe zapalenie nerek powstaje, gdy u danej osoby rozwinie się najpierw zapalenie pęcherza moczowego. Wówczas bakterie wędrują na wyższe piętra dróg moczowych, a ich obecność daje określone objawy. Pacjenci z odmiedniczkowym zapaleniem nerek zgłaszają się mianowicie do lekarza z powodu dolegliwości bólowych, które umiejscawiają się w okolicy lędźwiowej. Towarzyszą im: złe samopoczucie, gorączka wraz z dreszczami. Dodatkowo, pacjent odczuwa dolegliwości dyzuryczne, czyli uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu, obserwuje się częstsze mikcje, czasem występuje ból podbrzusza.

Badając pacjenta lekarz zwraca uwagę, czy w trakcie potrząsania okolicy lędźwiowej pacjenta wystąpi lub nasili się ból. Gdy taka sytuacja ma miejsce, określa się ją jako obecność dodatniego objawu Goldflama. Pacjentowi zaleca się wykonanie ogólnego badania moczu oraz jego posiewu.

Istnieje cała grupa kłębuszkowych zapaleń nerek. W takich wypadkach często wyłącznie kłębuszki nerkowe są objęte procesem chorobowym. Przyczyny kłębuszkowych zapaleń nerek są różne. Mogą być wywołane przez choroby układowe i występować u pacjentów w przebiegu takich przewlekłych chorób jak: toczeń układowy, cukrzyca, skrobawica. Kiedy znamy jednostkę chorobową powodującą zapalenie nerek, wówczas mówimy o wtórnym zapaleniu kłębuszków nerkowych. Często jednak przyczyny kłębuszkowych zapaleń nerek są nieodkryte, a choroba nie współistnieje z innymi schorzenia i wówczas mówi się o pierwotnych glomerulopatiach.

Najczęstszymi objawami tego typu zapalenia nerek są symptomy, które wchodzą w skład zespołu nerczycowego lub zespołu nefrytycznego. Pojęcie zespół nerczycowy oznacza, że dana osoba traci wraz z moczem białko, a w analizie moczu opisuje się białkomocz. Ponadto obserwuje ona u siebie obrzęki ciała, zaś w badaniach laboratoryjnych odnotowuje się nieprawidłowości w związane z poziomami lipidów i albumin. Z powodu występującego białkomoczu chory może zauważyć, iż jego mocz pieni się. Obrzęki zaś są skutkiem obniżonego poziomu albumin we krwi. Mogą się one lokalizować w obrębie twarzy, pod oczami, a także umiejscawiają się na podudziach.

Zatrzymywanie wody w organizmie powoduje wzrost masy ciała. Tacy pacjenci często mają podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Mogą czuć się osłabieni i zmęczeni. Zdarza się, że na ich powiekach znajdują się tzw. żółtki, a są one efektem zaburzonej gospodarki lipidowej – podwyższonym stężeniem cholesterolu i triglicerydów w organizmie. Natomiast zespół nefrytyczny cechuje się współistnieniem nadciśnienia tętniczego, obrzęków i obserwuje się, że ilość moczu wydalanego jest mniejsza. W badaniu moczu zwykle występuje białkomocz i osad złożony z charakterystycznych elementów.

Choć w pierwotnych kłębuszkowych zapaleniach nerek najczęściej nie znamy ich patogenezy, w przypadku ostrego kłębuszkowego zapalenie nerek jest inaczej. Wiemy, że choroba ma swój początek 2-3 tygodnie po przebyciu zakażenia paciorkowcem z grupy A, który ma zdolność do hemolizy. Takie zakażenia to zazwyczaj zapalenia gardła wywołane przez paciorkowca. Po upływie kilku tygodni u pacjenta występuje osłabienie, złe samopoczucie oraz obrzęki, nadciśnienie tętnicze i odnotowuje się w moczu krwinkomocz i obecne są typowe wałeczki erytrocytarne.

UWAGA!
Niekiedy symptomy kłębuszkowego zapalenia nerek polegają jedynie na nieprawidłowościach w analizie moczu pod postacią krwinkomoczu z białkomoczem. Krwinkomocz oznacza, że w moczu obecne są erytrocyty w liczbie większej niż norma, ale nie są one widoczne gołym okiem jako podbarwienie moczu na kolor czerwony.

Cierpieliście kiedyś na zapalenie nerek? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =