Choroby Zapalenie pęcherzyka żółciowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy, leczenie

-

Zalegające złogi mogą być zbudowane z różnych substancji. Najczęściej jest nią cholesterol. Kamica żółciowa dotyka statystycznie częściej przedstawicielki płci pięknej. Nie bez znaczenia jest również wiek, bowiem choroba dotyczy starszych kobiet. Czynnikami ryzyka mogą być: otyłość, podwyższone stężenie triglicerydów i cholesterolu. Czasami obserwuje się u pacjentów predyspozycję genetyczną. Również występowanie u danej osoby cukrzycy predysponuje do tej patologii.

W ramach działań profilaktycznych warto zatem dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Sprzyjają temu podejmowanie aktywności fizycznej, uprawianie sportów, ogólnie mówiąc – jak najwięcej należy się ruszać. Ponadto ważne jest, aby prawidłowo się odżywiać, ograniczać w diecie spożycie produktów, które zawierają dużo tłuszczów zwierzęcych. W przypadku osób chorych na cukrzycę, niezwykle istotne jest, aby stosować zalecone leczenie, a tym samym dbać o dobre wyrównanie glikemii. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego traktowane jest jako możliwe powkładanie kamicy żółciowej.

Kiedy należy podejrzewać ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Podstawowym objawem takiego zapalenia jest kolka żółciowa. Co to oznacza? Takim mianem określa się ból brzucha, który jest nagły, pojawia się niespodziewanie. Ból taki odczuwany jest przez pacjenta przede wszystkim pod prawym łukiem żebrowym. Istnieje możliwość odczuwania dolegliwości bólowych w nadbrzuszu, pacjenci czasem zgłaszają, iż ból ten promieniuje do prawej łopatki. Takie epizody w trakcie trwania kamicy żółciowej mogą się powtarzać u pacjentów, jednak po pewnym czasie, do kilku godzin, zanikają.

W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego taki napad kolki pojawia się, a chory nie odczuwa żadnej ulgi po pierwszych sześciu godzinach jego trwania. Dodatkowo dramaturgii objawom dostarcza pojawiająca się gorączka, która przebiegać może wraz z dreszczami. Niektórzy pacjenci wymiotują. Ogólnie stan pacjenta często jest ciężki, na co składa się także przyspieszona akcja serca oraz większa liczba oddechów na minutę. Gdy pacjenta bada lekarz, zwykle na izbie przyjęć, okazuje się, że dotykanie brzucha przez lekarza jest dla pacjenta bolesne. Ból nasila się, jeśli lekarz poprzez uderzenie pięścią o własną rękę położoną w prawym górnym kwadrancie brzucha, wstrząsa tę okolicę. W wyniku badania okazuje się, że obecne są objawy otrzewnowe.

Najczęściej w takich przypadkach dla potwierdzenia podejrzeń ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego wykonuje się badanie USG. Leczenie zazwyczaj polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, który ma na celu wycięcie pęcherzyka żółciowego. W wielu przypadkach metody klasyczne są wypierane przez laparoskopowe.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak oszczędzić na kupnie mebli?

Kupno mebli zawsze wiąże się z dużym wydatkiem, zwłaszcza wtedy, kiedy urządzamy mieszkanie czy dom od podstaw i zakupy nie ograniczą się jedynie do szafki pod telewizor, czy materaca. Warto zakup mebli rozplanować w czasie i podejść do tego przedsięwzięcia logicznie.

Łazienka w stylu greckim – aranżacje

Jeśli marzy się nam przeniesienie odrobiny klimatu gorącej Grecji do wnętrza naszego domu, możemy śmiało zastanowić się nad stylem greckim w kuchni, łazience, sypialni czy salonie.

Zobacz też

Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne jest metodą badania płodu o charakterze nieinwazyjnym. Uzyskujemy, dzięki USG, dokładny obraz ciała badanego dziecka. Badanie to opiera się na zjawisku rozpraszania się fali ultradźwiękowej. Pierwsze ultrasonografy zostały użyte w XX wiek, w latach 60-tych. Jednak USG nie ogranicza się jedynie do badania płodu.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: