Zalegające złogi mogą być zbudowane z różnych substancji. Najczęściej jest nią cholesterol. Kamica żółciowa dotyka statystycznie częściej przedstawicielki płci pięknej. Nie bez znaczenia jest również wiek, bowiem choroba dotyczy starszych kobiet. Czynnikami ryzyka mogą być: otyłość, podwyższone stężenie triglicerydów i cholesterolu. Czasami obserwuje się u pacjentów predyspozycję genetyczną. Również występowanie u danej osoby cukrzycy predysponuje do tej patologii.

W ramach działań profilaktycznych warto zatem dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Sprzyjają temu podejmowanie aktywności fizycznej, uprawianie sportów, ogólnie mówiąc – jak najwięcej należy się ruszać. Ponadto ważne jest, aby prawidłowo się odżywiać, ograniczać w diecie spożycie produktów, które zawierają dużo tłuszczów zwierzęcych. W przypadku osób chorych na cukrzycę, niezwykle istotne jest, aby stosować zalecone leczenie, a tym samym dbać o dobre wyrównanie glikemii. Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego traktowane jest jako możliwe powkładanie kamicy żółciowej.

Kiedy należy podejrzewać ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Podstawowym objawem takiego zapalenia jest kolka żółciowa. Co to oznacza? Takim mianem określa się ból brzucha, który jest nagły, pojawia się niespodziewanie. Ból taki odczuwany jest przez pacjenta przede wszystkim pod prawym łukiem żebrowym. Istnieje możliwość odczuwania dolegliwości bólowych w nadbrzuszu, pacjenci czasem zgłaszają, iż ból ten promieniuje do prawej łopatki. Takie epizody w trakcie trwania kamicy żółciowej mogą się powtarzać u pacjentów, jednak po pewnym czasie, do kilku godzin, zanikają.

W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego taki napad kolki pojawia się, a chory nie odczuwa żadnej ulgi po pierwszych sześciu godzinach jego trwania. Dodatkowo dramaturgii objawom dostarcza pojawiająca się gorączka, która przebiegać może wraz z dreszczami. Niektórzy pacjenci wymiotują. Ogólnie stan pacjenta często jest ciężki, na co składa się także przyspieszona akcja serca oraz większa liczba oddechów na minutę. Gdy pacjenta bada lekarz, zwykle na izbie przyjęć, okazuje się, że dotykanie brzucha przez lekarza jest dla pacjenta bolesne. Ból nasila się, jeśli lekarz poprzez uderzenie pięścią o własną rękę położoną w prawym górnym kwadrancie brzucha, wstrząsa tę okolicę. W wyniku badania okazuje się, że obecne są objawy otrzewnowe.

Najczęściej w takich przypadkach dla potwierdzenia podejrzeń ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego wykonuje się badanie USG. Leczenie zazwyczaj polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, który ma na celu wycięcie pęcherzyka żółciowego. W wielu przypadkach metody klasyczne są wypierane przez laparoskopowe.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRzeżączka – definicja, objawy
Następny artykułOśrodkowy układ nerwowy – krwiaki – rodzaje, objawy

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here