Choroby Zapalenie pochwy - przyczyny, objawy

Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy

-

Zapalenie pochwy mogą wywoływać:
– wirusy
– bakterie – w tym chlamydie
– grzyby – zazwyczaj drożdżaki
– pierwotniaki – rzęsistek.

Warto wiedzieć, że na rozwój zapalenia pochwy mogą mieć wpływ: osłabienie działania układu immunologicznego, przyjmowane leki, huśtawka hormonalna, alergie, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, nowotwory). Pochwę naturalnie zamieszkują przyjazne zdrowiu szczepy bakteryjne Lactobacillus, jej środowisko ma odczyn kwaśny. Zapalenie pochwy zawsze jest chorobą wynikającą z zaburzenia prawidłowej równowagi biologicznej tego jakże kobiecego narządu.

Najczęściej chorobie towarzyszą:
– upławy
– świąd, pieczenie pochwy, sromu, cewki moczowej
– bóle i uczucie ciągnięcia w podbrzuszu
– uczucie nabrzmienia
– ucisk w podbrzuszu
– ogólne napięcie.

Objawy zapalenia pochwy są różne i zależą od przyczyny wywołującej chorobę. Warto poznać objawy towarzyszące każdemu rodzajowi infekcji.
– Zapalenie bakteryjne – występuje świąd, pieczenie, zaczerwienienie. Okolice pochwy są tkliwe i bolesne. Z narządu wydostaje się wydzielina – najczęściej jest bezbarwna lub lekko podbarwiona; może być jej tak dużo, że wywołuje nieprzyjemne uczucie nadmiernej wilgotności pochwy. Wydzielina może mieć przykry, cuchnący zapach, określany często jako rybi. Środowisko pochwy wykazuje nieprawidłowy zasadowy odczyn. Choroba może przebiegać także bezobjawowo – wskaźnikiem jest wtedy badanie pH narządu.
– Zapalenie pierwotniakowe – pojawiają się gęste, pieniste upławy w kolorze zielonkawym; czasem są to tylko zwykłe szaro-białe upławy. Może pojawić się świąd, pieczenie i podrażnienie okolic pochwy oraz sromu. Czasem pojawia się plamienie z dróg rodnych po współżyciu.
– Zapalenie grzybicze – przeważnie powodowane przez drożdżaki. Charakterystycznym objawem są gęste, białe, serowate upławy (przypominające twarożek), najczęściej pozbawione zapachu. Dość często pojawia się też podrażnienie sromu i ujścia pochwy, świąd i pieczenie oraz zaczerwienienie okolic intymnych.

Ważnymi wskaźnikami dla określenia przyczyny zapalenia pochwy są wygląd i zapach wydzieliny lub upławów.

Co wzbudziło Wasz niepokój? Czy rozpoznajecie powyższe objawy u siebie?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Poszetka – jak nosić?

Poszetka to chusteczka zdobiąca kieszonkę marynarki, czyli tzw. brustaszę. Elegancko złożona, pasująca do krawata i garnituru jest ładnym i modnym dodatkiem. Nie powinno się jej używać, pełni tylko funkcję ozdobną.

Opóźnienie wypłaty wynagrodzenia – co robić?

Większość pracowników niecierpliwie czeka na dzień miesiąca, w którym wypłata wynagrodzenia powinna znaleźć się na ich koncie, wszelkie opóźnienia w wypłatach ze strony pracodawcy budzą niepokój i mogą być odbierane jako sygnał, że kondycja firmy nie jest najlepsza.

Zobacz też

Kieliszkowe domino – jak wykonać?

Kieliszkowe domino zawitało na salony, a raczej – na barowe bary. Jest ono jednym ze spektakularnych barmańskich trików, który wywołuje zachwyt u imprezowiczów. Polanie alkoholu także może być małym dziełem sztuki. Kieliszkowe domino to jednak trik, który może opanować każdy. Wystarczy tylko precyzja i perfekcja.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: