Zapalenie spojówek - leczenie

Choroby    
ocena

Jak poznać, że to zapalenie spojówek? Zapalenie spojówek manifestuje się w dość charakterystyczny i stosunkowo łatwy do rozpoznania sposób. Częstym objawem jest nazywane popularnie przez pacjentów „czerwone oko”, czyli przekrwienie, do którego zwykle dołączać się może obrzęk spojówki.

Zapalenie spojówek - leczenie

sxc.hu

Odnotowuje się również obecność wydzieliny w obrębie worka spojówkowego. Może mieć ona charakter ropny, surowiczy, śluzowy, w zależności od czynnika, który doprowadził do jej powstania. Chory zgłasza swędzenie i pieczenie oka, skarży się, że czuje, jakby mu wpadło do oka jakieś obce ciało. Oko pacjenta zwykle nadmiernie łzawi, pacjent unika słońca i oświetlenia, gdyż światło nasila objawy. W porównaniu z okiem zdrowym lub z wyglądem oczu przed chorobą, przy zapaleniu spojówek obserwuje się, że szpara powiekowa jest zdecydowanie mniejsza, wydaje się, że oko jest przymknięte.

Jak leczyć zapalenie spojówek? Lekarz opierając się na informacjach zebranych od pacjenta i po zbadaniu oka, powinien ustalić, na jakim podłożu doszło do zapalenia spojówek. Od tego będzie zależało, jakie leczenie zaleci się pacjentowi.

Pierwsza duża grupa zapaleń spojówek obejmuje zapalenia, które zostały wywołane przez czynniki niezakaźne, czyli nie przez drobnoustroje chorobotwórcze. Do tej grupy zalicza się proste zapalenie spojówek. Jest ono dość popularne, a objawy są spowodowane działaniem na oko czynników fizycznych takich jak wiatr, pyły, światło, chemiczne – a wśród nich różne gazy i środki drażniące jak chociażby dym papierosowy, brak snu, praca przed komputerem czy źle dobrane okulary korygujące. W tym wypadku leczenie ogranicza się do znalezienia i wyeliminowania czynnika sprawczego oraz na ochronie przed jego działaniem w przyszłości. Czasami podaje się krople zawierające cynk i kwas borny.

Drugie zapalenie w tej grupie, to zapalenie spojówek wynikające z niedostatecznej produkcji łez. Nazywany tak przez lekarz jest zespół suchego oka może świadczyć o ogólnoustrojowej chorobie autoimmunologicznej, dlatego należy u takiego pacjenta poszerzyć diagnostykę w celu jej wykluczenia. Czasami jest to dość częste zjawisko u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Leczenie wówczas sprowadza się do stosowania przez pacjenta preparatów sztucznych łez i na unikaniu przez niego pomieszczeń o małej wilgotność powietrza, osłanianie oczu przed wiatrem i stosowania przerw, aby oczy odpoczęły w trakcie intensywnej pracy np. przed komputerem. Kolejne zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne. Objawy najczęściej pojawiają się lub współistnieją z katarem siennym, który występuje okresowo np. podczas pylenia traw. Taki pacjent powinien być prowadzony przez alergologa, który zalecić może stosowanie doustnych leków przeciwalergicznych lub też kropli do oczu zawierających leki przeciwhistaminowe.

Zapalenie spojówek może być wywołane przez różne bakterie np. dwoinkę rzeżączki, paciorkowce, gronkowce. Wówczas należy szczególnie szybko rozpocząć leczenie, aby nie doprowadzić do powikłań. Na dzień zakrapla się do oka krople zawierające antybiotyk, a na noc zakłada się maść z nim. Przez pierwsze dwa dni leki stosuje się z większą częstotliwością, a później podaje się je rzadziej. Również chlamydia mogą powodować zapalenia spojówek. Wtedy leczenie obejmuje stosowanie maści z antybiotykiem z grupy np. tetracyklin. Gdy sprawcą są wirusy leczenie polega na zapobieganiu nadkażeniom bakteryjnym poprzez stosowanie miejscowo preparatów w cynkiem lub kwasem bornym.

UWAGA!

Niektóre przypadki zapalenia spojówek spowodowane są przez toczący się w organizmie proces autoimmunologiczny, czyli jakąś uogólnioną chorobę układową np. toczeń rumieniowaty. Wtedy ustąpienie objawów ocznych nastąpi po zastosowaniu kropli z glikokortykosteroidami.

Cierpieliście kiedyś na zapalenie brzegów powiek? Jak przebiegało leczenie? Ile trwało? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =