Zapalenie spojówek u dziecka - objawy

Choroby    
ocena

Spojówki pokrywają powieki od wewnątrz, chroniąc gałki oczne przed wyschnięciem, ciałami obcymi i kurzem. Są delikatne, łatwo więc ulegają podrażnieniu. Zapalenie spojówek potrafi być bardzo dokuczliwe.

Zapalenie spojówek u dziecka - objawy

http://pixabay.com

Co jest przyczyną tej dolegliwości? Najczęściej brak higieny oraz utrzymujące się podrażnienia. Podrażnienia mogą być wywoływane przez czynniki zewnętrzne (kurz, dym papierosowy) lub pocieranie oczu ręką. Oczy są wtedy lekko zaczerwienione i łzawią. Pomocne powinno być przemywanie solą fizjologiczną (zwilżonym płatkiem kosmetycznym z kącika zewnętrznego do wewnątrz - w kierunku nosa), a także okłady ze świetlika bądź herbaty. Utrzymujące się objawy wraz z uporczywym pieczeniem oczu oraz wydzieliną wskazują już na zapalenie spojówek. Może ono mieć źródło w wirusach, bakteriach lub alergii.

Jakie są więc konkretne objawy zapalenia spojówek? Przede wszystkim występuje łzawienie, a maluch unika światła i pociera oczy ręką. Dokucza pieczenie, więc oczka są zaczerwienione. Pojawia się wydzielina wskazująca na źródło zapalenia: wodnista charakteryzuje zapalenie wirusowe, gęsta i ropna - bakteryjne (dziecko po spaniu ma sklejone ropą powieki). W przypadku podłoża alergicznego oczy również pieką i łzawią, a powieki są opuchnięte, natomiast wydzielina jest raczej biała i śluzowata.

Zapalenie spojówek zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, aby nie zaognić stanu. Dzieciom nie powinniśmy aplikować środków przeznaczonych dla osób dorosłych. Możemy jedynie zastosować wspomnianą wyżej sól fizjologiczną. Na wizytę umawiamy się z lekarzem pediatrą lub bezpośrednio z okulistą.

Jak przebiega leczenie zapalenia spojówek? Podrażnienie ustępuje zazwyczaj po około trzech dniach, na wyleczenie zapalenia o podłożu bakteryjnym potrzeba nawet dziesięciu dni. Leczenie uzależnione jest od źródła dolegliwości. W przypadku wirusów zaleca się zazwyczaj łagodzenie objawów, a w sytuacji zakażenia bakteriami- antybiotyk pod postacią kropli lub maści. Oczywiście w sytuacji alergii podaje się leki przeciwuczuleniowe, a także podejmuje się szukania czynnika alergizującego.

Spojówki chorują najczęściej w sytuacjach obniżonej odporności, zwłaszcza w czasie przeziębienia, grypy, kataru i zapalenia gardła. Wyjątkowo zaraźliwe jest zapalenie spojówek o podłożu wirusowym, przeniesienie odbywa się już poprzez pocieranie oczu. Ważne jest pilnowanie, by maluch tego nie robił, a także aby w czasie choroby nie kontaktował się z rówieśnikami (ryzyko rozprzestrzeniania się choroby).

Podejrzewacie, że Wasze dziecko ma zapalenie spojówek? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =