Co jest przyczyną tej dolegliwości? Najczęściej brak higieny oraz utrzymujące się podrażnienia. Podrażnienia mogą być wywoływane przez czynniki zewnętrzne (kurz, dym papierosowy) lub pocieranie oczu ręką. Oczy są wtedy lekko zaczerwienione i łzawią. Pomocne powinno być przemywanie solą fizjologiczną (zwilżonym płatkiem kosmetycznym z kącika zewnętrznego do wewnątrz – w kierunku nosa), a także okłady ze świetlika bądź herbaty. Utrzymujące się objawy wraz z uporczywym pieczeniem oczu oraz wydzieliną wskazują już na zapalenie spojówek. Może ono mieć źródło w wirusach, bakteriach lub alergii.

Jakie są więc konkretne objawy zapalenia spojówek? Przede wszystkim występuje łzawienie, a maluch unika światła i pociera oczy ręką. Dokucza pieczenie, więc oczka są zaczerwienione. Pojawia się wydzielina wskazująca na źródło zapalenia: wodnista charakteryzuje zapalenie wirusowe, gęsta i ropna – bakteryjne (dziecko po spaniu ma sklejone ropą powieki). W przypadku podłoża alergicznego oczy również pieką i łzawią, a powieki są opuchnięte, natomiast wydzielina jest raczej biała i śluzowata.

Zapalenie spojówek zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, aby nie zaognić stanu. Dzieciom nie powinniśmy aplikować środków przeznaczonych dla osób dorosłych. Możemy jedynie zastosować wspomnianą wyżej sól fizjologiczną. Na wizytę umawiamy się z lekarzem pediatrą lub bezpośrednio z okulistą.

Jak przebiega leczenie zapalenia spojówek? Podrażnienie ustępuje zazwyczaj po około trzech dniach, na wyleczenie zapalenia o podłożu bakteryjnym potrzeba nawet dziesięciu dni. Leczenie uzależnione jest od źródła dolegliwości. W przypadku wirusów zaleca się zazwyczaj łagodzenie objawów, a w sytuacji zakażenia bakteriami- antybiotyk pod postacią kropli lub maści. Oczywiście w sytuacji alergii podaje się leki przeciwuczuleniowe, a także podejmuje się szukania czynnika alergizującego.

Spojówki chorują najczęściej w sytuacjach obniżonej odporności, zwłaszcza w czasie przeziębienia, grypy, kataru i zapalenia gardła. Wyjątkowo zaraźliwe jest zapalenie spojówek o podłożu wirusowym, przeniesienie odbywa się już poprzez pocieranie oczu. Ważne jest pilnowanie, by maluch tego nie robił, a także aby w czasie choroby nie kontaktował się z rówieśnikami (ryzyko rozprzestrzeniania się choroby).

Podejrzewacie, że Wasze dziecko ma zapalenie spojówek? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki wózek dla bliźniaków?
Następny artykułJaki termometr dla dziecka?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here