Choroby Zapalenie spojówek u dziecka - objawy

Zapalenie spojówek u dziecka – objawy

-

Co jest przyczyną tej dolegliwości? Najczęściej brak higieny oraz utrzymujące się podrażnienia. Podrażnienia mogą być wywoływane przez czynniki zewnętrzne (kurz, dym papierosowy) lub pocieranie oczu ręką. Oczy są wtedy lekko zaczerwienione i łzawią. Pomocne powinno być przemywanie solą fizjologiczną (zwilżonym płatkiem kosmetycznym z kącika zewnętrznego do wewnątrz – w kierunku nosa), a także okłady ze świetlika bądź herbaty. Utrzymujące się objawy wraz z uporczywym pieczeniem oczu oraz wydzieliną wskazują już na zapalenie spojówek. Może ono mieć źródło w wirusach, bakteriach lub alergii.

Jakie są więc konkretne objawy zapalenia spojówek? Przede wszystkim występuje łzawienie, a maluch unika światła i pociera oczy ręką. Dokucza pieczenie, więc oczka są zaczerwienione. Pojawia się wydzielina wskazująca na źródło zapalenia: wodnista charakteryzuje zapalenie wirusowe, gęsta i ropna – bakteryjne (dziecko po spaniu ma sklejone ropą powieki). W przypadku podłoża alergicznego oczy również pieką i łzawią, a powieki są opuchnięte, natomiast wydzielina jest raczej biała i śluzowata.

Zapalenie spojówek zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, aby nie zaognić stanu. Dzieciom nie powinniśmy aplikować środków przeznaczonych dla osób dorosłych. Możemy jedynie zastosować wspomnianą wyżej sól fizjologiczną. Na wizytę umawiamy się z lekarzem pediatrą lub bezpośrednio z okulistą.

Jak przebiega leczenie zapalenia spojówek? Podrażnienie ustępuje zazwyczaj po około trzech dniach, na wyleczenie zapalenia o podłożu bakteryjnym potrzeba nawet dziesięciu dni. Leczenie uzależnione jest od źródła dolegliwości. W przypadku wirusów zaleca się zazwyczaj łagodzenie objawów, a w sytuacji zakażenia bakteriami- antybiotyk pod postacią kropli lub maści. Oczywiście w sytuacji alergii podaje się leki przeciwuczuleniowe, a także podejmuje się szukania czynnika alergizującego.

Spojówki chorują najczęściej w sytuacjach obniżonej odporności, zwłaszcza w czasie przeziębienia, grypy, kataru i zapalenia gardła. Wyjątkowo zaraźliwe jest zapalenie spojówek o podłożu wirusowym, przeniesienie odbywa się już poprzez pocieranie oczu. Ważne jest pilnowanie, by maluch tego nie robił, a także aby w czasie choroby nie kontaktował się z rówieśnikami (ryzyko rozprzestrzeniania się choroby).

Podejrzewacie, że Wasze dziecko ma zapalenie spojówek? Konsultowaliście się z lekarzem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać!

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak urządzić pokój dziecinny?

Urządzanie pokoju dziecięcego to ogromna przyjemność. Musimy jednak pamiętać, że poza wyjątkowym wyglądem powinien on być także funkcjonalny.

Co to jest money-back?

Chcąc zachęcić nas do aktywnego korzystania z naszych kart, banki coraz częściej sięgają po różnego rodzaju akcje marketingowe, mające na celu zwiększenie przychodów banków i wystawców kart. Nie od dziś wiadomo, że to co bez opłat, nie oznacza, że nikt za to nie płaci. Darmowe konta bankowe a do tego karta debetowa bez opłat to coraz częściej oferta banków dla aktywnych użytkowników. I choć wydaje nam się, że bank na tym nic nie zarabia, to jest zupełnie inaczej.

Zobacz też

Zmiana operator w roamingu

Wyjeżdżając za granicę, korzystamy z usług roamingowych dzięki podpisanym wcześniej porozumieniom o wzajemnym udostępnianiu własnej sieci pomiędzy operatorami. Warunki zawieranych między nimi umów określają również szczegółowe dane, jak na przykład automatyczny wybór konkretnego operatora przez nasze karty.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: