Zapalenie trzustki - przyczyny, objawy (gdzie boli?)

Choroby    
ocena

Ostre zapalenie trzustki w pewnym sensie można nazwać chorobą, do której częstszego występowania przyczynia się dobrobyt, a co za nim idzie - nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Niewłaściwa dieta, liczne, obfite posiłki składające się z tłustych pokarmów, suto zakrapiane alkoholem stanowią istotny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia tej patologii. Poza nadużywaniem alkoholu przyczyn ostrego zapalenia trzustki może być wiele, są to kamienie występujące w pęcherzyku żółciowym, nadczynność przytarczyc, podwyższony poziom triglicerydów i wapnia we krwi, który może przemawiać za nieprawidłowościami metabolicznymi, urazy trzustki, a nawet niektóre leki.

Zapalenie trzustki - przyczyny, objawy (gdzie boli?)

sxc.hu

Bolesne schorzenie

Spośród wszystkich objawów ostrego zapalenie trzustki na pierwszy plan wysuwa się ból brzucha. Często pojawia się on dość nagle, po spożyciu tłustych pokarmów lub po wypiciu znacznej ilości alkoholu. Chorzy relacjonując opisują ból jako silny i ostry. Ma on tendencje do narastania, zwiększania swojej intensywności w miarę upływu jego trwania. Lokalizuje się w górnej części brzucha, w nadbrzuszu. Dość charakterystyczne dla niego jest promieniowanie do pleców. Pewną ulgę niektórym chorym przynosi leżenie bez wykonywania ruchów bądź siedzenie. Dodatkowo pacjenci skarżą się na nudności i wymioty. Po wymiotach nie odczuwają żadnej ulgi. U większości obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała. Dużo częściej występuje postać łagodna. Choć wymaga hospitalizacji na oddziale chirurgicznym, to skuteczne leczenie zachowawcze sprawia, że po kilku dniach objawy ustępują, nie odnotowuje się także powikłań. Inaczej bywa, gdy pacjent zgłasza się do szpitala w złym stanie ogólnym tzn. ma duszność, gorączkę, uczucie kołatania serca. Świadczy to o ciężkim przebiegu klinicznym choroby. Zdecydowanie częściej spotykane są wówczas poważne powikłania, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

A jeśli jest to przewlekłe zapalenie trzustki…

To znów głównym sprawcą jest spożywany w nadmiarze alkohol. Przypisuje się mu odpowiedzialność za ponad 2/3 przypadków zachorowań na przewlekłe zapalenie trzustki. Wyróżnia się także inne przyczyny jak niektóre zaburzenia hormonalne, niedobór białka w diecie, a u 1/3 pacjentów nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny choroby. Niestety na zapalenie trzustki cierpią coraz młodsi ludzie, przebieg jest długotrwały i prowadzi do powstawania powikłań. Objawami przewlekłego zapalenia trzustki są, podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia – silne bóle brzucha, jak również spadek masy ciała i biegunki tłuszczowe. Ponieważ choroba jest postępująca, doprowadza z czasem do upośledzenia funkcjonowania także części wewnątrzwydzielniczej trzustki, a to powoduje manifestację objawów cukrzycy. W początkowych latach choroby przebiega ona pod postacią ataków bólu i następujących po nich okresach bez żadnych dolegliwości. Później bóle brzucha nie są już tylko ostre, nagle występujące, ale przybierają charakter stałych. Stosowanie odpowiedniej diety i leków pomaga znieść dolegliwości. Niestety w pewnym momencie taka terapia może się okazać niewystarczająca, a pacjent będzie wymagał silnych leków przeciwbólowych.

Macie/ mieliście problemy z trzustką? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Czy konsultowaliście się z lekarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =