Choroby Zapalenie trzustki - przyczyny, objawy (gdzie boli?)

Zapalenie trzustki – przyczyny, objawy (gdzie boli?)

-

Bolesne schorzenie

Spośród wszystkich objawów ostrego zapalenie trzustki na pierwszy plan wysuwa się ból brzucha. Często pojawia się on dość nagle, po spożyciu tłustych pokarmów lub po wypiciu znacznej ilości alkoholu. Chorzy relacjonując opisują ból jako silny i ostry. Ma on tendencje do narastania, zwiększania swojej intensywności w miarę upływu jego trwania. Lokalizuje się w górnej części brzucha, w nadbrzuszu. Dość charakterystyczne dla niego jest promieniowanie do pleców. Pewną ulgę niektórym chorym przynosi leżenie bez wykonywania ruchów bądź siedzenie. Dodatkowo pacjenci skarżą się na nudności i wymioty. Po wymiotach nie odczuwają żadnej ulgi. U większości obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała. Dużo częściej występuje postać łagodna. Choć wymaga hospitalizacji na oddziale chirurgicznym, to skuteczne leczenie zachowawcze sprawia, że po kilku dniach objawy ustępują, nie odnotowuje się także powikłań. Inaczej bywa, gdy pacjent zgłasza się do szpitala w złym stanie ogólnym tzn. ma duszność, gorączkę, uczucie kołatania serca. Świadczy to o ciężkim przebiegu klinicznym choroby. Zdecydowanie częściej spotykane są wówczas poważne powikłania, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

A jeśli jest to przewlekłe zapalenie trzustki…

To znów głównym sprawcą jest spożywany w nadmiarze alkohol. Przypisuje się mu odpowiedzialność za ponad 2/3 przypadków zachorowań na przewlekłe zapalenie trzustki. Wyróżnia się także inne przyczyny jak niektóre zaburzenia hormonalne, niedobór białka w diecie, a u 1/3 pacjentów nie da się jednoznacznie wskazać przyczyny choroby. Niestety na zapalenie trzustki cierpią coraz młodsi ludzie, przebieg jest długotrwały i prowadzi do powstawania powikłań. Objawami przewlekłego zapalenia trzustki są, podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia – silne bóle brzucha, jak również spadek masy ciała i biegunki tłuszczowe. Ponieważ choroba jest postępująca, doprowadza z czasem do upośledzenia funkcjonowania także części wewnątrzwydzielniczej trzustki, a to powoduje manifestację objawów cukrzycy. W początkowych latach choroby przebiega ona pod postacią ataków bólu i następujących po nich okresach bez żadnych dolegliwości. Później bóle brzucha nie są już tylko ostre, nagle występujące, ale przybierają charakter stałych. Stosowanie odpowiedniej diety i leków pomaga znieść dolegliwości. Niestety w pewnym momencie taka terapia może się okazać niewystarczająca, a pacjent będzie wymagał silnych leków przeciwbólowych.

Macie/ mieliście problemy z trzustką? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Czy konsultowaliście się z lekarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jęczmień na oku – przyczyny

Kiedy na naszym oku pojawi się jęczmień zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się stało. Staramy się niwelować jego objawy. Warto się jednak zastanowić nad tym, jakie są jego przyczyny.

Jak dobrze wychować syna?

Wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność. Niestety krąży wiele stereotypów, iż tylko dzięki zaostrzonej dyscyplinie można wychować chłopca na silnego i twardego mężczyznę. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przez rodziców.

Zobacz też

Druga rozmowa kwalifikacyjna

Otrzymanie zaproszenia na drugą rozmowę kwalifikacyjną stanowi dla ubiegającego się o pracę informację o tym, że na pierwszym spotkaniu zainteresował on swoją osobą potencjalnego pracodawcę.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: