Zapalenie zatok - objawy, powikłania

Choroby    
ocena

Zatoki przynosowe są powietrznymi przestrzeniami w obrębie kości. U dorosłego człowieka wyróżniamy następujące zatoki: szczękową, sitową, klinową i czołową. Chociaż stany zapalne zatok są dość powszechnym schorzeniem, warto pamiętać o tym, że muszą być one prawidłowo leczone. Jest to bardzo ważne, po pierwsze, dlatego, że ostre stany zapalne mogą się przekształcić w przewlekłe, a po drugie powikłania zapalenia zatok bywają bardzo poważne, o czym poniżej wspomnę.

Zapalenie zatok - objawy, powikłania

photoxpress.com

Jakie dolegliwości mogą sugerować ostre zapalenie zatok?

Najczęściej pacjenci cierpią z powodu zapalenia zatok szczękowych. Skarżą się wówczas na ból, który posiada pewne cechy charakterystyczne. Ból ten jest opisywany przez pacjentów jako ból rozpychający, rozpierający lub pulsujący. Zwykle najsilniejsze dolegliwości są odczuwane pomiędzy zębami szczęki a oczodołem, czyli w okolicach policzków. Przyczyną tych dolegliwości jest zaleganie wydzieliny zapalnej w zatoce szczękowej. Często ból rozprzestrzenia się i promieniuje w kierunku zębów, czoła, oczu. Pacjentom dokucza także ból głowy. Najsilniejszy bywa w godzinach porannych, po obudzeniu się, zaś w miarę upływu czasu staje się mniej dokuczliwy, ponieważ wydzielina z zatok opróżnia się. Należy wspomnieć, że czynności takie jak pochylanie głowy do przodu, wykonywanie ciężkiej fizycznej pracy czy kaszel powodują zwiększenie dolegliwości. Oprócz bólu głowy symptomem zapalenia zatok jest wydzielina z nosa. Jej obecność sprawia, że odczuwa się dyskomfort spowodowany uczuciem niedrożności nosa. Symptomem zapalenia zatok jest również spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Ostre zapalenie zatok przebiegać może z gorączką lub stanami podgorączkowymi. Samopoczucie w czasie trwania choroby jest złe, towarzyszyć jej może osłabienie i uczucie rozbicia. Rzadziej zdarza się, że poza powyższymi objawami dołączyć się mogą zaburzenia odczuwania zapachów.

UWAGA!

Zapalenia pozostałych zatok występują nieco rzadziej i w czasie ich trwania objawy, na które skarżą się pacjenci, nieznacznie różnią się. W przypadku zapalenia zatoki czołowej poza gorączką, bólem głowy wystąpić może także łzawienie z oczu oraz światłowstręt. Przy zapaleniu zatoki klinowej ból głowy może być odczuwany często z tyłu głowy, w potylicy, i ma charakter rozpierającego bądź też tępego.

Przewlekłe zapalenie zatok

Pierwszym kryterium jest czas trwania objawów, który wynosi 7-8 tygodni. Pacjenci zgłaszają długotrwały, przewlekający się katar. Wydzielina z nosa może mieć albo charakter śluzowy – wodnista, przezroczysta albo ropny – żółtawa, gęsta. Upośledza ona drożność nosa. Nieprzyjemne jest uczucie jej spływania do gardła. Może, aczkolwiek nie musi, występować ból w okolicy czoła lub policzka. Często z nosa i jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemny zapach. Tacy pacjenci mogą mieć nawyk odchrząkiwania, a nawet pojawić się u nich może stała bądź występująca okresami chrypka.

Powikłania zapalenia zatok

Nieodpowiednio leczone lub zlekceważone i nieleczone zapalenie zatok może nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci powikłań dotyczących oczodołu np. zapalenie tkanek miękkich oczodołu, oka chociażby pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Również zdarzają się powikłania śródczaszkowe jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropnie.

Mieliście zapalenie zatok? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =