Choroby Zapalenie zatok - objawy, powikłania

Zapalenie zatok – objawy, powikłania

-

Jakie dolegliwości mogą sugerować ostre zapalenie zatok?

Najczęściej pacjenci cierpią z powodu zapalenia zatok szczękowych. Skarżą się wówczas na ból, który posiada pewne cechy charakterystyczne. Ból ten jest opisywany przez pacjentów jako ból rozpychający, rozpierający lub pulsujący. Zwykle najsilniejsze dolegliwości są odczuwane pomiędzy zębami szczęki a oczodołem, czyli w okolicach policzków. Przyczyną tych dolegliwości jest zaleganie wydzieliny zapalnej w zatoce szczękowej. Często ból rozprzestrzenia się i promieniuje w kierunku zębów, czoła, oczu. Pacjentom dokucza także ból głowy. Najsilniejszy bywa w godzinach porannych, po obudzeniu się, zaś w miarę upływu czasu staje się mniej dokuczliwy, ponieważ wydzielina z zatok opróżnia się. Należy wspomnieć, że czynności takie jak pochylanie głowy do przodu, wykonywanie ciężkiej fizycznej pracy czy kaszel powodują zwiększenie dolegliwości. Oprócz bólu głowy symptomem zapalenia zatok jest wydzielina z nosa. Jej obecność sprawia, że odczuwa się dyskomfort spowodowany uczuciem niedrożności nosa. Symptomem zapalenia zatok jest również spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Ostre zapalenie zatok przebiegać może z gorączką lub stanami podgorączkowymi. Samopoczucie w czasie trwania choroby jest złe, towarzyszyć jej może osłabienie i uczucie rozbicia. Rzadziej zdarza się, że poza powyższymi objawami dołączyć się mogą zaburzenia odczuwania zapachów.

Uwaga!

Zapalenia pozostałych zatok występują nieco rzadziej i w czasie ich trwania objawy, na które skarżą się pacjenci, nieznacznie różnią się. W przypadku zapalenia zatoki czołowej poza gorączką, bólem głowy wystąpić może także łzawienie z oczu oraz światłowstręt. Przy zapaleniu zatoki klinowej ból głowy może być odczuwany często z tyłu głowy, w potylicy, i ma charakter rozpierającego bądź też tępego.

Przewlekłe zapalenie zatok

Pierwszym kryterium jest czas trwania objawów, który wynosi 7-8 tygodni. Pacjenci zgłaszają długotrwały, przewlekający się katar. Wydzielina z nosa może mieć albo charakter śluzowy – wodnista, przezroczysta albo ropny – żółtawa, gęsta. Upośledza ona drożność nosa. Nieprzyjemne jest uczucie jej spływania do gardła. Może, aczkolwiek nie musi, występować ból w okolicy czoła lub policzka. Często z nosa i jamy ustnej wydobywa się nieprzyjemny zapach. Tacy pacjenci mogą mieć nawyk odchrząkiwania, a nawet pojawić się u nich może stała bądź występująca okresami chrypka.

Powikłania zapalenia zatok

Nieodpowiednio leczone lub zlekceważone i nieleczone zapalenie zatok może nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci powikłań dotyczących oczodołu np. zapalenie tkanek miękkich oczodołu, oka chociażby pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Również zdarzają się powikłania śródczaszkowe jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropnie.

Mieliście zapalenie zatok? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co dzieci robią w przedszkolu?

Dziecko spędza w przedszkolu większość dnia. W tym czasie nie tylko bawi się z rówieśnikami, ale również aktywnie uczestniczy w zajęciach ruchowych i edukacyjnych.

Nauka szybkiego czytania – Jak ćwiczyć mięśnie oka?

Mięśnie oka są w szybkim czytaniu bardzo eksploatowane. Oczy pracują niezwykle intensywnie, ogarniając w krótkim czasie duże obszary tekstu. Wzrok potrzebuje ćwiczeń i rozgrzewki przed każdym treningiem czytania, aby osiągać lepsze wyniki pracy, a jednocześnie zachowywać komfort patrzenia.

Zobacz też

Jak fotografować samoloty?

Fotografia lotnicza to niezwykle trudna dziedzina fotografii, w dodatku taka, której nie możemy uprawiać jak tylko najdzie nas ochota. W tym celu trzeba wybrać się na lotnisko lub specjalne pokazy, które raz w roku są organizowane w różnych częściach Polski (m.in. w Radomiu). Możemy także wziąć urlop i wybrać się za granicę na takie pokazy. Dla miłośników fotografii lotniczej nie jest problemem pokonanie kilkuset kilometrów, aby sfotografować wdzięczny obiekt latający. Możemy także pomyśleć o statycznych zdjęciach samolotów, na przykład, w muzeum.

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Zakupy spożywcze online?

Polacy od lat dokonują zakupów przez Internet. Dostępność produktów w sieci jest bardzo wysoka, a sprzedawcy oferują konkurencyjne ceny....

Może Cię zainteresuje: