Zaparcia - przyczyny, objawy

Choroby    
ocena

Zaparcia to zmora naszych czasów. Wyjątkowo często dotykają mieszkańców krajów tzw. wysoko rozwiniętych. Zaparcie nie jest chorobą. Jest to raczej objaw, za którym może stać wiele przyczyn. Kiedy przytrafia się osobie, która do tej pory regularnie oddawała stolec, należy się nim szczególnie zainteresować.

Zaparcia - przyczyny, objawy

photl.com

Zaparcia mogą być:
- ostre - to nagła niemożność regularnego oddania stolca
- przewlekłe - te występują najczęściej.

Zaparcia mogą być spowodowane przez:

Niewłaściwą dietę i popełniane błędy żywieniowe - głównym winowajcą jest niedobór błonnika w jadłospisie, a więc dieta uboga w warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna. Błonnik działa w przewodzie pokarmowym jak miotła: przechodząc przez przewód pokarmowy skutecznie wymiata z niego zalegające resztki; przyspiesza także perystaltykę jelit i zapewnia właściwą konsystencję masy kałowej. Jeśli dieta obfituje w mięso, sery, wędliny, produkty mączne i wysoko przetworzone, w jelitach zapanuje zastój. Spowolnienie ruchów robaczkowych jelit oznacza zaś, że resztki pokarmowe ślamazarnie przesuwają się w kierunku odbytnicy i - przy takim sposobie odżywiania - jest ich niewiele. W efekcie w jelicie grubym dochodzi do zaburzenia składu zasiedlającej je mikroflory.

Najczęściej popełnianym błędem żywieniowym jest nieregularne jedzenie i objadanie się na noc. Jelita chodzą spać z kurami, a nawet jeśli robią to nieco później, spożywanie obfitej obiadokolacji około godziny 23.00 jest działaniem wyjątkowo szkodliwym dla zdrowia i przeciążającym jelita. Nieregularne pory posiłków i jedzenie w pośpiechu byle jak przegryzając kęsy, to prawdziwa plaga dotykająca miliony osób na całym świecie. Odbija się to na rozregulowaniu dobowego rytmu pracy jelit i na obciążaniu żołądka. Niedokładnie rozdrobnione kawałki z powodu swojej wielkości bywają nie do końca strawione; i w takiej postaci, opornie przesuwają się ku jelitu grubemu.

zaparcia przyczyny leczeniephotl.com

Zbyt małą ilość wypijanych płynów lub picie w większej ilości płynów niewłaściwych (kawa, herbata, cola, sztucznie barwione i słodzone napoje gazowane) - by stolec mógł uformować się prawidłowo, musi być odpowiednio nawilżony. Mała podaż płynów powoduje, że są one w pierwszej kolejności wykorzystywane przez ustrój do utrzymania w sprawności podstawowych układów potrzebnych do działania organizmu. Z tej przyczyny racje wody przypadające na jelito grube i kał, mogą być zdecydowanie za małe. Dorosły człowiek prowadzący tryb życia o umiarkowanej aktywności powinien wypijać ok. 2-3 litry na dobę. Za mało wilgoci w kale powoduje również brak błonnika w diecie
Zbyt małą ilość ruchu - jelita lubią wszelkie rodzaje aktywności fizycznej. Sprzyja ona pobudzeniu ich perystaltyki. Ruch wspomaga przesuwanie się masy organicznej w kierunku odbytnicy. Ułatwia też formowanie stolca.

UWAGA!

Czynniki obciążające psychikę - stres i depresja mogą poważnie zaburzyć pracę jelit, ponieważ wpływają hamująco na odruch wypróżniania się. Zaparcie może pojawić się także jako skutek wyjazdu czyt pobytu w szpitalu - kiedy jest się skazanym na korzystanie ze wspólnej toalety.

Choroby - nie tylko te toczące się w jelitach i w przewodzie pokarmowym, jak na przykład zespół jelita drażliwego, szczelina odbytu czy rak okrężnicy, ale także i inne: niedoczynność tarczycy czy choroby dolnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej zaparcie ostre pojawia się na skutek gwałtownie rozwijającej się choroby zakaźnej.

Jak myślicie, z czym wiążą się Wasze dolegliwości? Rozpoznaliście ich przyczynę?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =