Choroby Zaparcia - przyczyny, objawy

Zaparcia – przyczyny, objawy

-

Zaparcia mogą być:
– ostre – to nagła niemożność regularnego oddania stolca
– przewlekłe – te występują najczęściej.

Zaparcia mogą być spowodowane przez:

Niewłaściwą dietę i popełniane błędy żywieniowe – głównym winowajcą jest niedobór błonnika w jadłospisie, a więc dieta uboga w warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna. Błonnik działa w przewodzie pokarmowym jak miotła: przechodząc przez przewód pokarmowy skutecznie wymiata z niego zalegające resztki; przyspiesza także perystaltykę jelit i zapewnia właściwą konsystencję masy kałowej. Jeśli dieta obfituje w mięso, sery, wędliny, produkty mączne i wysoko przetworzone, w jelitach zapanuje zastój. Spowolnienie ruchów robaczkowych jelit oznacza zaś, że resztki pokarmowe ślamazarnie przesuwają się w kierunku odbytnicy i – przy takim sposobie odżywiania – jest ich niewiele. W efekcie w jelicie grubym dochodzi do zaburzenia składu zasiedlającej je mikroflory.

Najczęściej popełnianym błędem żywieniowym jest nieregularne jedzenie i objadanie się na noc. Jelita chodzą spać z kurami, a nawet jeśli robią to nieco później, spożywanie obfitej obiadokolacji około godziny 23.00 jest działaniem wyjątkowo szkodliwym dla zdrowia i przeciążającym jelita. Nieregularne pory posiłków i jedzenie w pośpiechu byle jak przegryzając kęsy, to prawdziwa plaga dotykająca miliony osób na całym świecie. Odbija się to na rozregulowaniu dobowego rytmu pracy jelit i na obciążaniu żołądka. Niedokładnie rozdrobnione kawałki z powodu swojej wielkości bywają nie do końca strawione; i w takiej postaci, opornie przesuwają się ku jelitu grubemu.

zaparcia przyczyny leczeniephotl.com

Zbyt małą ilość wypijanych płynów lub picie w większej ilości płynów niewłaściwych (kawa, herbata, cola, sztucznie barwione i słodzone napoje gazowane) – by stolec mógł uformować się prawidłowo, musi być odpowiednio nawilżony. Mała podaż płynów powoduje, że są one w pierwszej kolejności wykorzystywane przez ustrój do utrzymania w sprawności podstawowych układów potrzebnych do działania organizmu. Z tej przyczyny racje wody przypadające na jelito grube i kał, mogą być zdecydowanie za małe. Dorosły człowiek prowadzący tryb życia o umiarkowanej aktywności powinien wypijać ok. 2-3 litry na dobę. Za mało wilgoci w kale powoduje również brak błonnika w diecie
Zbyt małą ilość ruchu – jelita lubią wszelkie rodzaje aktywności fizycznej. Sprzyja ona pobudzeniu ich perystaltyki. Ruch wspomaga przesuwanie się masy organicznej w kierunku odbytnicy. Ułatwia też formowanie stolca.

Uwaga!

Czynniki obciążające psychikę – stres i depresja mogą poważnie zaburzyć pracę jelit, ponieważ wpływają hamująco na odruch wypróżniania się. Zaparcie może pojawić się także jako skutek wyjazdu czyt pobytu w szpitalu – kiedy jest się skazanym na korzystanie ze wspólnej toalety.

Choroby – nie tylko te toczące się w jelitach i w przewodzie pokarmowym, jak na przykład zespół jelita drażliwego, szczelina odbytu czy rak okrężnicy, ale także i inne: niedoczynność tarczycy czy choroby dolnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej zaparcie ostre pojawia się na skutek gwałtownie rozwijającej się choroby zakaźnej.

Jak myślicie, z czym wiążą się Wasze dolegliwości? Rozpoznaliście ich przyczynę?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Matryce aparatów cyfrowych

Matryca to powierzchnia, na której znajdują się maleńkie światłoczułe diody, nazywane pikselami lub elementami obrazu. Są one ustawione na matrycy w rzędach, a kiedy dociera do nich światło, tworzy się ładunek elektryczny, który przetwarzając rząd po rzędzie piksele przyczynia się do powstawania obrazu. Te elementy obrazu zostają ze sobą połączone, sprzężone, dlatego nazywa się je elementami o sprzężeniu ładunkowych, czyli CCD, z języka angielskiego charge-coupled devices.

Darmowa telewizja przez internet – za darmo, bez limitów

Nie macie pod ręką odbiornika TV, a chcielibyście oglądnąć telewizję przez Internet i to zupełnie za darmo? Przedstawiamy najciekawsze adresy, dzięki którym błyskawicznie będziecie mogli oglądać najciekawsze programy TV online.

Zobacz też

Makijaż fantazyjny – krok po kroku

Jak sama nazwa wskazuje, przy wykonaniu tego makijażu podstawową rzeczą jest puszczenie wodzy fantazji. Wszystkie chwyty są dozwolone. Możemy ciało malować lub przyklejać do niego różne rzeczy. Efekt zależy od naszej wyobraźni. Inspiracją do takiego makijażu mogą być baśniowe postaci, bohaterzy naszych ulubionych filmów czy animacji, a może ulubione zwierzę... po prostu wszystko.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: