Zaparcia u dzieci - co robić, co pomaga?

Choroby    
ocena

Zaparcia potrafią być bardzo dokuczliwe. Dzieci nie mogą wypróżnić się przez kilka dni, co objawia się zazwyczaj bólem i wysiłkiem. Zaparciem nie jest robienie kupki na przykład co trzy dni, jeśli maluch nie cierpi z tego powodu.

Zaparcia u dzieci - co robić, co pomaga?

sxc.hu

Przyczyn zaparć należy doszukiwać się w pierwszej kolejności po stronie diety. Jeśli maluch jest karmiony naturalnie, źródło może tkwić w tym, co jada mama. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym powodem jest najprawdopodobniej nieprawidłowy dobór mieszanki lub przygotowanie jej w nieodpowiednich proporcjach (użycie większej ilości proszku niż jest zalecane na opakowaniu). Regularne wypróżnienia w dużej mierze zależą również od wypijanych płynów (wody, herbatek, soczków) w ciągu dnia.

Czujny rodzic bez problemów zauważy, że maluszek cierpi. Niemożność wypróżnienia jest tylko jednym z symptomów. Do tego dochodzą bóle brzuszka (brzuch jest wtedy twardy i napięty) a tym samym drażliwość szkraba. Malca wyraźnie bolą próby oddania stolca, więc napina się i płacze. Efekt jest zazwyczaj mizerny – kupka jest  twarda, zbita i przypomina kozie bobki.

Aby ulżyć dziecku, zaczynamy od rozpatrzenia karmienia. Przy karmieniu piersią swojemu jadłospisowi przygląda się uważnie mama. Najprawdopodobniej trzeba będzie przeprowadzić dietę eliminacyjną, zwłaszcza z czekolady, a menu wzbogacić produktami bogatymi w błonnik (przede wszystkim razowe pieczywo, kasze, surowe warzywa). Karmiąc sztucznie, sprawdźmy, czy przygotowujemy mieszankę zgodnie z proporcjami przewidzianymi na opakowaniu. Rozwiązaniem nie jest dolewanie wody, gdyż mleko nie będzie w pełni treściwe. Prawdopodobnie trzeba będzie skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci zmianę mleka (niekiedy konieczne jest podanie specjalistycznego mleka na receptę). Warto podawać maluchowi większą ilość picia, w tym soki przecierowe lub deserki na bazie suszonych śliwek (oczywiście, jeśli wiek malca pozwala na ich jedzenie zgodnie z oznaczeniem na opakowaniu).

Ważne, aby rodzice nie ingerowali mechanicznie w wypróżnienia dziecka, wkładając do odbytu palec lub końcówkę termometru przeznaczonego do badania temperatury w odbycie właśnie. Co prawda może to pomóc w oddaniu stolca, ale zachodzi ryzyko, że maluchowi jeszcze trudniej będzie samodzielnie robić kupkę.

UWAGA!

Towarzyszące zaparciom niepokojące objawy, na przykład krew w stolcu, osłabienie, wymioty zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Wasze maluchy często mają problemy z wypróżnianiem się? Jak sobie radzicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =