Zatorowość płucna - definicja, przyczyny

Choroby    
ocena

Rozważania dotyczące zatorowości płucnej należałoby zacząć od wyjaśniania, co to są tętnice płucne. Musimy wyobrazić sobie serce jako strukturę podzieloną na cztery jamy. Dwie znajdują się po stronie prawej, a dwie po stronie lewej. W części prawej serca znajduje się krew odtlenowana, zaś w lewej części - krew natlenowana.

Zatorowość płucna - definicja, przyczyny

sxc.hu

Wyróżnia się dwa obiegi krwi w organizmie człowieka - duży i mały. Zajmijmy się obiegiem małym. Rozpoczyna się on w prawej komorze serca, z której wychodzi naczynie nazwane pniem płucnym. Po krótkim przebiegu tego dużego naczynia krwionośnego dzieli się ono na dwie tętnice płucne - prawą i lewą, a te z kolei na mniejsze naczynia, które dochodzą do pęcherzyków płucnych. Cała ta sieć naczyń ma na celu doprowadzenie krwi odtlenowanej do płuc, aby tam doszło do wymiany gazowej, a krew uległa natlenowaniu. Po zaopatrzeniu jej w tlen powraca ona najpierw siecią małych żyłek, które tworzą cztery żyły, które uchodzą do lewego przedsionka. Teraz wydaje się oczywiste, że tętnice płucne są bardzo ważnymi naczyniami krwionośnymi w naszym organizmie i zależy od nich nie tylko nasze zdrowie, ale i życie.

Zatorowość płuc nazywana jest także zatorem tętnicy płucnej. Ta patologia uznawana jest za składową żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Objawia się ona właśnie albo jako zatorowość płucna, albo jako zakrzepica żył głębokich. Obrazowo rzecz ujmując, w zatorowości płucnej chodzi o to, że tętnica płucna lub jej rozgałęzienie ulegają zaczopowaniu, zatkaniu lub z znaczący sposób zmniejsza się ich średnica i jednocześnie przepływ krwi przez nie.

Co najczęściej zatykać może tętnicę płucną?

W praktyce klinicznej najczęściej okazuje się, że tętnicę płucną lub jej rozgałęzienie zaczopowała skrzeplina. Pochodzi ona zazwyczaj z żył znajdujących się w obrębie kończyn dolnych, miednicy mniejszej. Z tych żył „przypłynęła” ona do prawej części serca. Inne przyczyną to raczej sprawy epizodyczne, wśród nich np. tkanka tłuszczowa po złamaniu kości, płyn owodniowy w sytuacji za wczesnego oddzielenia się łożyska.

Jakie są symptomy zatorowości płucnej?

Pacjenci zgłaszają się do lekarza zazwyczaj z powodu duszności, czyli uczucia braku tchu oraz bólu, który odczuwają w klatce piersiowej. Czasem dołącza się do tych objawów suchy kaszel, podbarwienie plwociny krwią. Alarmującym sygnałem może być również zasłabnięcie. Po zbadaniu pacjenta zwykle okazuje się, że oddycha on z większą częstotliwościa, a jego akcja serca jest przyspieszona. W ciężkich przypadkach znacząco spada ciśnienie tętnicze krwi.

Pacjenci, u których podejrzewa się zatorowość płucną, powinni mieć wykonane badania, które pozwolą na potwierdzenie jej. Diagnostyka obejmuje oznaczenie D-dimerów, wykonanie EKG i prześwietlenia klatki piersiowej. Najważniejszych informacji dostarczają dwa badania o równorzędnej wadze – scyntygrafia płuc oraz spiralna tomografia komputerowa klatki piersiowej. Zazwyczaj wykonuje się także badanie echokardiograficzne. Chorzy z podejrzeniem zatorowości płucnej powinni mieć możliwie jak najszybciej postawione rozpoznanie.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę dolegliwość? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =