Zatrucie alkoholowe - leczenie

Choroby    
ocena

Zatrucie alkoholowe jest niestety bardzo często występującym problemem u osób w różnym wieku. Ma ono różne nasilenie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak niebezpieczne może być spożycie nadmiernej ilości alkoholu.

Zatrucie alkoholowe - leczenie

photoxpress.com

Najczęściej występujące zatrucie nie jest zagrożeniem dla życia chorego. W miarę wprowadzania do organizmu coraz większych ilości alkoholu, następuje nadmierne pobudzenie psychoruchowe, odhamowanie, niepohamowana radość, dochodzi do niezborności ruchów, człowiek nie może wykonywać precyzyjnych ruchów. W czasie spożywania alkoholu jest nam ciepło, co jest bardzo złudne, bo np. u bezdomnych może to doprowadzić do zamarznięcia. Alkohol “grzeje” od wewnątrz, nie czuje się zimna.

W przypadku zatrucia alkoholem zaleca się przede wszystkim sen. Na drugi dzień po spożyciu alkoholu występuje kac. Charakteryzuje się on bardzo nasilonym bólem głowy, szumem w uszach. Istnieją domowe sposoby leczenia kaca, np. wypicie soku z ogórków kiszonych, kefiru, zimne okłady na czoło. Często dzień ten musi być przeznaczony na “dojście do siebie”. Nie jest się w stanie skupić ani normalnie funkcjonować. Najlepszym lekarstwem jest odpoczynek.

W przypadku poważniejszych zatruć alkoholem, kiedy osoba zatruta trafia do szpitala, wykorzystywane jest leczenia specjalistyczne. Leczenie zatruć etanolem opiera się na usunięciu niezresorbowanego alkoholu z żołądka, przyspieszeniu jego eliminacji z krwi oraz zastosowaniu leczenia wspomagającego. W celu przyspieszenia eliminacji alkoholu z krwi wykorzystuje się leki, m. in. glikokortykosteroidy, dożylne preparaty żelaza, fizjologiczny - 0,9% roztwór chlorku sodu, ponadto dożylnie można podać: nalokson, fizostygminę. Często wykorzystuje się także dializę otrzewnową, której celem jest usunięcie szkodliwych substancji z organizmu.

Natomiast zadaniem leczenia wspomagającego jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania centralnego systemu nerwowego. Uzyskuje się to przez podanie leków pobudzających działanie ośrodka oddechowego, który znajduje się w podwzgórzu, glukozy, która chroni przed wystąpieniem obrzęku mózgu, a stosowane glikokortykosteroidy i leki odwadniające chronią przed ostrą niewydolnością krążenia.
Widzimy, że leczenie zatrucia alkoholowego nie zawsze sprowadza się do zimnych okładów i kwaśnego mleka. Należy więc nie przesadzać z alkoholem. W pewnym momencie nie myślimy już racjonalnie i może się to skończyć dla nas tragicznie.

Ile najwięcej alkoholu zdarzyło Wam się wypić? Jaki jest Waszym zdaniem najlepszy sposób na kaca?

OCENA
3.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =