Zatrucie alkoholowe - objawy, pierwsza pomoc

Choroby    
ocena

Zatrucie alkoholowe nie jest typowym kacem. Oprócz silnego upojenia alkoholowego, który następnego dnia przechodzi w ogólne rozbicie psychofizycznem występują jeszcze dodatkowe objawy, których pod żadnym pozorem nie można zbagatelizować. Imprezowicz, który nie tylko przesadził z ilością wypitego alkoholu, ale też zatruł się nim, wymiotuje, jego oddech się spłyca, pojawiają się dreszcze i poty, nagłe obniżenie temperatury ciała (hipotermia) oraz utrata przytomności. Zatrucie alkoholowe wymaga trzeźwości myślenia pozostałych i natychmiastowej pomocy.

Po zdiagnozowaniu zatrucia alkoholowego natychmiast należy wezwać fachową pomoc medyczną. Nie wystarczy jednak zadzwonić na pogotowie i z założonymi rękoma czekać na przyjazd karetki. Pierwszą reakcją jest podanie zatrutemu dużej ilości wody niegazowanej. Chory powinien nawadniać organizm w celu wypłukania alkoholu z organizmu. Trzeba go non stop monitorować i sprawdzać, czy systematycznie opróżnia pęcherz. Dzięki temu toksycznie działający alkohol zostanie wydalony z organizmu, natomiast wprowadzane płyny odpowiednio go nawodnią. Absolutnie nie można cierpiącemu podać kawy. Jej działanie jest odwrotne niż mogłoby się wydawać. Nie dość, że podrażnia żołądek i odwadnia organizm, to jeszcze potęguje objawy zatrucia.

Zatrutego należy przykryć ciepłym kocem, ponieważ podczas zatrucia krew przepływa znacznie wolniej, co powoduje spadek temperatury ciała. Dodatkowo mogą pojawić się dreszcze i tzw. zimny pot. Cały czas trzeba monitorować jego oddech. Jednym z objawów zatrucia jest jego spłycenie, sprawdzajmy jednak, czy nie jest on zaburzony, czy cierpiący nie zaczyna się dusić.

Jeżeli występują wymioty, zatrutego należy ułożyć na boku (pozycja boczna ustalona) w celu zapobiegnięcia zadławieniu się wymiocinami. Zatrucie alkoholowe może w swojej ostrej formie doprowadzić do śpiączki, dlatego nie możemy pozwolić choremu zasnąć. Należy skupić na nim swoją uwagę, mówić do niego, zadawać proste pytania. Utrzymywanie kontaktu w takiej sytuacji jest szalenie istotne! Na sen można pozwolić jedynie osobie, której ustąpiły objawy zatrucia.

Następnego dnia powinny już ustąpić dolegliwości wynikające z zatrucia alkoholem podczas imprezy. Pojawia się kac w czystej formie. Wyniszczenie wątroby wywołane zbyt dużym i toksycznym spożyciem alkoholu należy odbudować zażywając witaminę B kompleks oraz ostropest plamisty (roślinny lek działający leczniczo na różnego rodzaju schodzenia wątroby, w tym skutki wywołane zatruciem alkoholowym). Ważne jest, aby nie podejść do objawów zatrucia lekkomyślnie i ich nie zbagatelizować.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę dolegliwość? Jakiemu leczeniu został poddany? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =