Choroby Zatrucie jadem kiełbasianym - objawy

Zatrucie jadem kiełbasianym – objawy

-

U ludzi do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez spożycie pokarmu, który był w niewłaściwy sposób przygotowany lub trzymano go w nieodpowiednich warunkach. Szczególnie często do zatruć dochodzi, gdy ktoś spożyje domowe przetwory, które przetrzymuje się w słojach lub wekach, a nie są one odpowiednio dobrze przechowywane. Pacjenci czasami podają, że spożyli żywność wyprodukowaną na większą skalę. Istnieje duże ryzyko występowania czynnika etiologicznego w pojemnikach, na których dostrzec można zjawisko bombażu – wybrzuszenia pokrywy. Zatem działania profilaktyczne powinny skupiać się na odpowiednim sporządzaniu i magazynowaniu żywności.

Jeśli ktoś spożyje pokarm, w którym znajdowała się bakteria Clostridium botulinum lub toksyna botulinowa, może u niego dojść do zatrucia jadem kiełbasianym. Najważniejszą rolę w rozwoju choroby odrywa toksyna botulinowa, zwana jadem kiełbasianym. Ma ona powinowactwo do układu nerwowego. Chociaż czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów może być różny, najczęściej wynosi on dzień lub dwa.

Mimo że popularnie mówiąc o chorobie używamy słowa „zatrucie”, to jednak objawy spowodowane są działaniem patologicznym na nasz układ nerwowy. Pacjenci zgłaszają się do lekarza i podają, iż dość nagle pojawiły się u nich zaburzenia widzenia. Zwykle jest to albo epizod widzenia podwójnego bądź też wrażenie, że obraz staje się zamazany, niewyraźny, widziany jak przez mgłę. Lekarze badając pacjenta zwracają uwagę na wygląd źrenic, które mogą być szerokie, nie reagują na światło. Rzadziej spotyka się oczopląs czy zez.

Kolejnym alarmującym symptomem jest wystąpienie uczucia suchości w jamie ustnej. Lekarze oglądając śluzówki jamy ustnej takiego pacjenta zwracają uwagę na to, że są one niedostatecznie nawilżone. Taki stan sprawia, że pacjenci skarżą się na trudności związane z połykaniem. Do typowej podręcznikowej triady należą także zaparcia. Warto podkreślić, że chorzy z zatruciem jadem kiełbasianym zgłaszają także – co typowe – uczucie braku sił i osłabienia mięśni, czasami nawet opisywane są porażenia wiotkie mięśni szkieletowych.

Pacjenci z zatruciem jadem kiełbasianym nie mają podwyższonej temperatury ciała, a zatem nie gorączkują. Sama obecność patologicznych bakterii może dawać symptomy pochodzące z przewodu pokarmowego jak: bóle brzucha, nudności, wymioty. Jeśli się pojawiają, to zazwyczaj przed objawami neurologicznymi, są miernie nasilone i niespecyficzne dla zatrucia jadem kiełbasianym.

Czasami ulega zmianie sposób mówienia chorych, ich mowa staje się bardziej bełkotliwa i cichsza. Ważne dla celów diagnostycznych jest sprawdzenie czy pacjent dobrze odczuwa dotyk, ból, różne temperatury. W przypadku zatrucia jadem kiełbasianym nie występują zaburzenia czucia.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na to zatrucie? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nauka ładnego, poprawnego mówienia – czym polega?

Poprawna wymowa jest ważnym elementem wizerunku każdej osoby. W niektórych zawodach ma mniejsze znaczenie, jednak w tych, w których komunikujemy się z ludźmi (a takich jest obecnie większość) ma bardzo dużą wartość. Sprzyja nie tylko efektywniejszej komunikacji, ale także świadczy o poziomie człowieka, przykładaniu wagi do estetyki wypowiedzi.

Szkolenia zamknięte – co to jest, definicja, na czym polega?

Szkolenia zamknięte charakteryzują się tym, że są przeznaczone dla zaspokojenia potrzeb konkretnej organizacji. Mogą być projektowane na zamówienie lub stanowić stałą ofertę firmy szkoleniowej, która podlega modyfikacjom na życzenie klienta. Szkolenia zamknięte są zalecane, gdy luka kompetencyjna obejmuje więcej niż 2 – 5 osób. Są dedykowane dla konkretnej grupy pracowników, od których wymaga się jakiejś umiejętności bądź wiedzy. Mogą też obejmować pojedyncze działy, czy grupy stanowisk.

Zobacz też

Od czego zależy oprocentowanie konta?

Przed dylematem, który został wyrażony w tytule niniejszego artykułu stają wszyscy potencjalni oszczędzający. Bogata oferta banków przyczynia się do dodatkowej dezorientacji klienta. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zwykły one skrzętnie ukrywać w regulaminach i tabelach opłat dodatkowe klauzule dotyczące oprocentowania.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: