Choroby Zatrucie pokarmowe - objawy

Zatrucie pokarmowe – objawy

-

Salmonellą mogą być zakażone:

– mleko i jego przetwory
– jajka
– mięso

Innym powodem zatruć pokarmowych mogą być gronkowce. Ich rozwojowi sprzyja zamrażanie i rozmrażanie produktów spożywczych. Szczególnie dobrze rozwijają się w słodyczach (lody, ciastka) oraz sałatkach. Jeśli chodzi o uniknięcie zatruć pokarmowych to przede wszystkim to producenci powinni dbać o odpowiednie warunki przechowywania żywności oraz sprzedawcy i właściciele kawiarni czy restauracji.

Zasady higieny w celu uniknięcia zatruć pokarmowych:

– przechowujemy żywność w lodówce
– często myjemy ręce
– kupujemy żywność, która w sklepach przechowywana jest w szafach chłodniczych
– pod bieżącą wodą zawsze myjemy warzywa oraz owoce
– myjemy mięso przed gotowaniem

Objawy zatrucia pokarmowego:

– kurczowe bóle brzucha
– gwałtowne wymioty i nudności (występują około 3 godzin po posiłku) gorączka (38% i więcej)
– biegunka

W przypadku zatrucia salmonellą objawy nasilają się po 8-12 godzinach od czasu posiłku. Chory narzeka na bóle brzucha i biegunkę (duża częstotliwość stolców), towarzyszy temu wysoka temperatura. Przy zatruciu gronkowcem bardziej dominujące są wymioty, sprzyjają one pozbyciu się toksyn z organizmu.

Leczenie zatruć pokarmowych polega na przyjmowaniu wielu płynów (co ma zapobiec odwodnieniu spowodowanym biegunką lub wymiotami). Należy pić: przegotowaną wodę, słabą, gorzką herbatę, gastrolit. Z leków zaleca się węgiel aktywowany, smectę, laperamid. Leki są dostępne bez recepty w aptece.

Zatrucia u dzieci są one szczególnie niebezpieczne i mogą zagrażać ich życiu w związku z odwodnieniem.

Nie można bagatelizować objawów zatrucia u dzieci. Są nimi:

– apatyczne zachowanie
– zapadnięte oczy
– marszcząca się skóra na brzuchu
– suchy język
– zapadnięte ciemiączko
– przyspieszony oddech

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kwas foliowy – działanie

Kwas foliowy to niezwykle ważny składnik, którego niedobór w diecie przyszłej matki może prowadzić do poważnych uszkodzeń w organizmie jeszcze nienarodzonego dziecka. Witamina B, jak się inaczej zwie kwas foliowy, została odkryta w latach 50-tych XX wieku. Badania przeprowadzone na kurczakach oraz małpach wykazały, iż kwas foliowy powoduje przyrost czerwonych krwinek, jest więc skutecznym lekiem na anemię.

Jak zwiedzać z dzieckiem?

Wielu rodziców zastanawia się, dokąd zabrać swoje pociechy, aby w miły i pożyteczny sposób spędziły wolny czas. Na szczęście oferta turystyczna, której adresatami są dzieci, nie należy do ubogich. Mało tego, często są one tak atrakcyjne, że dorośli na chwilę zapominają o swoim wieku. I bawią się jak dzieci.

Zobacz też

Jak zrobić mydło z oleju rzepakowego?

Mydło rzepakowe stanowi ciekawą modyfikację zwykłego mydła, które możemy przygotować w domu (porównaj też: mydło sojowe, mydło słonecznikowe). Zawiera ono olej rzepakowy, olej rycynowy, wodę destylowaną oraz sodę kaustyczną. Olej rzepakowy jest bogaty w witaminy – zawiera prowitaminę A, witaminy K i E. Doskonale nadaje się więc pielęgnacji skóry suchej, pękającej.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: