Zawał serca - pierwsza pomoc

Choroby    
ocena

Zawał serca jest zaliczany do ostrych zespołów wieńcowych, a też z kolei wynikają z nieprawidłowego i niedostatecznego dotlenienia serca. Z uwagi na to, że schorzenia układu krążenia są bardzo częste w naszym społeczeństwie, a liczba stwierdzanych zgonów z tego powodu plasuje się na pierwszym miejscu, każdy powinien znać podstawowe objawy i zasady postępowania zwłaszcza w nagłych przypadkach. Wówczas każda minuta jest na wagę złota, a udzielona pomoc może uratować komuś życie.

Zawał serca - pierwsza pomoc

http://pixabay.com

Po pierwsze, nie lekceważ objawów

Zawsze naszą czujność powinno wyostrzyć pojawienie się u nas samych, bądź u innych osób wystąpienie symptomów, które mogą świadczyć o zawale serca. Charakterystycznie objawia się on bólem w klatce piersiowej, który pojawia się nagle, jest silny i ostry. Odczuwa się go jako pieczenie, ucisk bądź gniecenie. Może promieniować do lewego ramienia, żuchwy bądź nadbrzusza. Nie ustaje w trakcie odpoczynku, a wręcz przeciwnie nasila się. Jeśli dana osoba leczy się na serce i ma przy sobie nitroglicerynę, powinna ją przyjąć pod język, gdy ból nie ustaje po leku przemawiać to może za zawałem serca. Bardzo często osoba, u której pojawiają się takie objawy jest blada, zlana zimnym potem i mocno przestraszona, boi się, że umrze. Nierzadko pierwszym i jedynym symptomem zawału może być zatrzymanie akcji serca i utrata przytomności przez chorego.

Pierwsza pomoc

W przypadku wystąpienia powyższych objawów trzeba działać szybko. Po pierwsze, jeśli ktoś ma przy sobie nitroglicerynę należy ją przyjąć pod język. Osoba, która udziela pomocy, bądź sam chory powinien usiąść. Nie należy kłaść się i przyjmować pozycji leżącej! Chory nie powinien się ruszać. Gdy chory ubrany jest w koszulę, krawat, należy rozluźnić i zdjąć krawat, rozpiąć koszulę, zdjąć szalik itp. oraz otworzyć okno w pomieszczeniu, w którym przebywa. Ważne jest, aby starać się uspokoić taką osobę. Czynności te powinny być wykonane w ciągu kilku minut podczas oczekiwania na działanie nitrogliceryny. Jeżeli po 5 minutach od przyjęcia jej pod język dana osoba nie odczuwa ulgi, a zauważa nasilanie się bólu, to osoba udzielająca pomocy lub sam chory niezwłocznie powinien dzwonić pod numer 112 i wezwać pogotowie ratunkowe.

pierwsza pomocFot. sxc.hu

Gdy zatrzyma się akcja serca

Gdy dana osoba traci przytomność, należy niezwłocznie rozpocząć udzielanie pomocy w zakresie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.

1. Jeśli ktoś nie reaguje jak potrząsamy go i mówimy do niego, wołamy o pomoc.

2. Sami poprzez odgięcie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy udrażniamy drogi oddechowe.

3. Mamy około 10 sekund na sprawdzenie czy ktoś sam oddycha. W tym czasie obserwujemy czy widoczne są ruchy klatki piersiowej, czy wyczuwamy na własnym policzku ruch powietrza z ust poszkodowanego i czy słyszymy szmery przy ustach chorego świadczące o oddychaniu.

4. Jeśli nie obserwujemy cech własnego oddechu polecamy towarzyszącej osobie wezwać pomoc lub gdy jesteśmy sami dzwonimy na numer 112.

5. Następnie przystępujemy do uciskania klatki piersiowej. Na początku wykonujemy 30 uciśnięć, a potem podajemy 2 oddechy. I taki schemat stosujemy, aż do przejęcia pacjenta przez pogotowie ratunkowe.

W każdym przypadku, gdy podejrzewamy u kogoś zawał serca najważniejszy jest czas – liczy się szybkie zareagowanie, udzielenie pomocy i przewiezienia pacjenta przez pogotowie ratunkowe do specjalistycznego ośrodka, w którym zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Im szybciej się to stanie, tym pacjent ma większe szanse na przeżycie i skuteczne leczenie.

Znacie zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach? Gdzie zdobywaliście tę wiedzę?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =