Zęby mądrości - wyrzynanie, objawy, usuwanie

Choroby    
ocena
Zęby mądrości, lub inaczej ósemki, są chyba mało lubianymi zębami zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy stomatologów. Samo ich pojawienie się zazwyczaj nie jest dla nas przyjemne. Wyrzynają się one zwykle między 18 a 25 rokiem życia, ale nie jest to ich cecha stała, bo zdarza się również, że taki proces ma miejsce dużo później, a są i tacy ludzie, u których te zęby się nie pojawią.

Zęby mądrości - wyrzynanie, objawy, usuwanie

photoxpress.com

Wyrzynaniu się ósemek towarzyszy ból, dyskomfort i złe samopoczucie. Można powiedzieć, że to swoista lekcja z ząbkowania dla dorosłych – dzięki niej łatwiej zrozumieć, dlaczego niemowlęta nie śpią po nocach, płaczą, kiedy wyrzynają im się kolejne ząbki. Czasem ciężko zrozumieć nam, dlaczego stomatolog proponuje nam usunięcie ósemek. Wydawać by się mogło, że to przecież nowy, zdrowy ząb, który może się przydać i służyć nam. Trzeba zatem poznać kilka sprawdzonych informacji dotyczących ósemek i przytoczyć listę wskazań do usunięcia zębów mądrości.

Często do ekstrakcji zębów mądrości są kwalifikowani młodzi ludzie, nastolatki, którzy leczeni są przez ortodontów. Zawsze pacjenci ci mają wykonywane prześwietlenie wszystkich zębów zwane pantomogramem. Dzięki wynikowi można zobaczyć, czy u danej osoby są zawiązki ósemek oraz prześledzić, w jaki sposób one rosną. Ortodonci wkładają dużo pracy w dopasowanie odpowiedniego aparatu, który ma na celu wyprostować zęby. Nierzadko zgłaszają się do nich osoby, których szczęka jest zbyt mała, aby pomieścić wszystkie zęby i konieczne jest usunięcie np. zdrowych czwórek, aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny.

Jak się do tego mają ósemki? Zęby te często potrafią rosnąć pod złym kątem, a w skrajnych przypadkach – poziomo i w ten sposób spychają one pozostałe zęby. Dlatego pierwszym wskazaniem do usunięcia ósemek są przesłanki ortodontyczne. Ci, którzy kiedykolwiek nosili czy też noszą aparaty ortodontyczne, wiedzą, jak wiele wyrzeczeń wymaga takie leczenie i raczej ufają swojemu ortodoncie, nawet w kwestii ekstrakcji zębów.

Nie będzie nam tak bardzo żal usuwać ósemki, jeśli dowiemy się również, że są to zęby, które próchnica atakuje dużo częściej niż pozostałe. Zmiany próchnicze w przypadku tych zębów ciężko się leczy, lubią powracać i dlatego jest to kolejne wskazanie do ich usunięcia. Niewątpliwie ta większa skłonność do psucia się zębów mądrości wynika z ich lokalizacji. Położone są one „daleko”, co sprawia, że trudno jest dobrze wyczyścić je używając szczoteczki. W ich okolicach zalegać mogą resztki pokarmu, bakterie, które sprzyjają nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także zapaleniu dziąseł. Jest to przypadłość bolesna, istnieje niebezpieczeństwo szerzenia się zakażenia i stąd jest to przesłanka do usunięcia ósemek. Ponadto, czasami zachodzi potrzeba ekstrakcji tych zębów, gdy planuje się założenie protezy u pacjenta albo też w stanach, kiedy tworzą się cysty.

Czy istnieje optymalny wiek do usuwania ósemek? Jak to zwykle w życiu bywa, młodszy organizm lepiej znosi wszelkie zabiegi i szybciej wraca do zdrowia. Zatem najlepiej wykonać taki zabieg już u nastolatka bądź w okolicach 20 roku życia. Sama procedura trwa niedługo, 30-40 minut, a pacjent jest znieczulony miejscowo. Czasami lekarze stomatolodzy skłaniają się do usunięcia czterech ósemek na raz, innym razem zalecają usuwanie ich w odstępach kilkutygodniowych.

Jesteście dumnymi posiadaczami zębów mądrości czy musieliście je usunąć? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =