Zespół Aspergera - leczenie

Choroby    
ocena

Zespół Aspergera wymaga terapii dobranej do indywidualnych potrzeb danej osoby. Terapeuta musi dobrze poznać możliwości pacjenta, jego problemy i deficyty. Osoby zzaburzeniami somatycznymi, alergologicznymi czy zaburzeniami intergacji sensorycznej kieruje się do odpowiedniego specjalisty. Osoby z ZA mają problemy z myśleniem twórczym i konkretnym, nie pojmą aluzji, metafory, nie zrozumieją abstrakcyjnego żartu.

Zespół Aspergera - leczenie

photoxpress.com

Podczas rozmowy mogą prowadzić informacyjny monolog lub nagle zamilknąć w poczuciu zagubienia. Grupa naukowców ze specjalizacją informatyczną z Uniwersytetu w Illinois zaproponowała rozwiązanie wspierające mowę i język osób ze spektrum autyzmu. Zaprojektowany przez nich system informuje o intonacji i modulacji głosu, tempie oraz czasie mówienia za pomocą kolorystycznych wizualizacji. Wizualizacja mowy w czasie rzeczywistym za pomocą informacji zwrotnej ma pomóc wprowadzić dziecku zmiany w sposobie czy tempie mówienia.

Osobom z zespołem Aspergera sprawia też duży kłopot rozpoznawanie stanów emocjonalnych drugiej osoby po ekspresji twarzy. Naukowcy z Autism Research Centre na Uniwersytecie w Cambridge stworzyli za pomocą techniki komputerowej film animowany„The Transporters”. Jego bohaterami są zabawki: samochody, autobusy, kolejki czy statki o ludzkich twarzach. Postacie żyją własnym życiem, przeżywają emocje, śmieją się i martwią, mimicznie wyrażając uczucia. Twórcy filmu wybrali środki transportu, ponieważ cieszą się one zainteresowaniem wśród dzieci ze spektrum autyzmu.

Osoby z zespołem Aspergera odczuwają frustrację nie mogąc porozumieć się z otoczeniem i czują się w potrzasku. Reakcją na to może być depresja, wybuch złości czy agresja. Ważnym elementem terapii jest więc uczenie radzenia sobie ze stresem, umiejętności komunikacji i rozwoju języka. Specjalistami mogącymi pomóc są m.in. pedagogowie, psychologowie, psychiatrzy, logopedzi. Osobom z ZA można pomóc dostosować się do świata zewnętrznego, stwarzając im warunki sprzyjające nawiązaniu kontaktów międzyludzkich. Osoby takie jak każdy potrzebują przyjaźni i miłości, a nie zawsze udaje im się zawrzeć bliską znajomość za pomocą ich własnych sposobów. Oprócz zaburzeń interakcji i dostosowania społecznego czy problemów emocjonalnych osobom z ZA pomaga się w rozwijaniu mocnych stron. Mają one z reguły niezwykłe uzdolnienia w dziedzinie matematyki, fizyki, inżynierii, a także artystyczne i muzyczne. Ich zaskakująca zdolność skupiania się, dokładność i silna potrzeba doprowadzania zadań do końca może zaowocować spektakularnymi osiągnięciami w życiu zawodowym. Może istota rzeczy nie polega więc na szukaniu cudownego leku, ale na współpracy, akceptacji i zrozumieniu?

Znacie kogoś, kto cierpi na Zespół Aspergera? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =