Zespół Cushinga - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Z pojęciem zespół Cushinga można spotkać się dość często. Co ono oznacza? Takim mianem w medycynie określa się zespół symptomów występujących u pacjenta, które są spowodowane zbyt dużą ilością w organizmie człowieka glikokortykosteroidów. Samo określenie zespół Cushinga niesie ze sobą jedynie informacje, że nadmiar tych hormonów doprowadził do rozwinięcia i manifestacji objawów u pacjenta.

Zespół Cushinga - przyczyny, objawy, leczenie

photoxpress.com

Jakie są przyczyny, które mogą leżeć u podłoża tego zespołu symptomów?

Po pierwsze istnieje cała grupa patologii związanych z samą korą nadnerczy. Sprawiają one, że dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów przez korę nadnerczy. Mowa tutaj o gruczolakach lub rzadziej rakach. Podłożem zmian może być także rozrost kory nadnerczy. Druga grupa schorzeń związana jest z nieprawidłowościami związanymi ze stężeniami ACTH, hormonu, który jest produkowany przez przysadkę. Bardzo często ma miejsce sytuacja, gdy przysadka wytwarza zbyt dużo ACTH, ono z kolei pobudza korę nadnerczy, a ta nadmiernie produkuje swoje hormony. Należy wspomnieć, że ACTH może być w stanach patologicznych wytwarzane również przez inne struktur, np. różne guzy nowotworowe.

Glikokortykosterydy poza tym, że są naturalnymi niezbędnymi człowiekowi hormonami, to wykorzystywane są także jako bardzo skuteczne leki. Ich działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne wykorzystywane jest w leczeniu wielu schorzeń, takich jak układowe choroby tkanki łącznej, kłębuszkowe zapalenie nerek. Niemniej jednak przyjmowanie ich w dużych dawkach przez dłuższy okres czasu, może nieść ze sobą rozwój zespołu Cushinga, traktowanego wówczas jako skutek uboczny terapii.

Pacjent z zespołem Cushinga wygląda bardzo charakterystycznie. Jego twarz jest okrągła i lekarze porównują ją do księżyca w pełni. Chory ma widoczną otyłość brzuszną, wyróżnia się także masywnym karkiem, a przy tym kończyny są szczupłe. Bardzo znamienne jest występowanie zwłaszcza w obrębie brzucha rozstępów, które są duże i czerwone. Na skórze łatwo tworzą się podbiegnięcia krwawe, a ona sama wydaje się bardzo cienka. Pacjent zgłasza osłabienie, łatwe męczenie się. Często odczuwa on zwiększone pragnienie, a w konsekwencji częściej oddaje mocz.

Towarzyszy takiej osobie ciągłe uczucie głodu, które sprawia, że je duże ilości pokarmów, niestety w efekcie doprowadza to do otyłości. Pacjenci mogą odczuwać bóle kostne. Dużo częściej odnotowują u siebie zakażenia i infekcje. Ponadto u kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn zmniejszenie libido. Podwyższone ciśnienie tętnicze, które stwierdza się u chorych może wywoływać bóle głowy zwłaszcza w okolicach potylicy.

Charakterystyczny obraz kliniczny pacjenta pozwala podejrzewać zespół Cushinga. Jego stwierdzenie to dopiero początek diagnostycznej drogi. Lekarze, aby wiedzieć, jak prowadzić dalej pacjenta, muszą wykonać badania, zarówno laboratoryjne jak i obrazowe, które pozwolą im określić przyczynę wystąpienia zespołu Cushinga. To on niej zależy dalsze postępowanie i proponowane pacjentowi leczenie.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =