Zespół Hornera - objawy, leczenie

Choroby    
ocena

W medycynie opisywanych jest wiele zespołów objawów, które w niektórych przypadkach ułatwiać mogą przeprowadzenie procesu diagnostycznego u pacjenta. Ważne jest, aby umiejętnie skojarzyć ich współistnienie i rozpocząć odpowiednie postępowanie, które ma na celu znalezienie przyczyny takich patologii. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy mówimy o zespole Hornera.

Zespół Hornera - objawy, leczenie

photoxpress.com

Nie jest to bowiem nazwa konkretnej choroby, ale właśnie nazwa zespołu charakterystycznych objawów. Aby dobrze zrozumieć objawy, które wchodzą w jego skład, warto wiedzieć, że znajduje się w rdzeniu kręgowym ośrodek rzęskowo-rdzeniowy, który zlokalizowany jest na poziomie C8, Th1. Włókna nerwowe współczulne przedzwojowe biegną do zwoju szyjnego przykręgowego górnego. Następnie ze zwoju wychodzą włókna pozazwojowe. Przebiegają one wzdłuż tętnicy szyjnej wewnętrznej i wchodzą w skład splotu szyjno-tętniczego. Włókna te unerwiają następujące mięśnie: mięsień dźwigacz powieki górnej, mięsień rozszerzający źrenicę oraz mięsień oczodołowy. Jeśli nic nie zakłóca drogi nerwowej, wówczas mięśnie te pracują prawidłowo.

Dochodzimy teraz do opisania trzech bardzo charakterystycznych objawów, które składają się na zespół Hornera. Do typowej triady zalicza się: opadnięcie powieki górnej, zwężenie źrenicy oraz wpadnięcie gałki ocznej do oczodołu. Jeśli pacjenci zgłaszają się do lekarza z taką triadę objawów, konieczne jest rozpoczęcie procesu, który miałby na celu znalezienie przyczyny.

Zespół Hornera wystąpić może jako manifestacja uszkodzonego ośrodka rdzeniowego, który mieści się na poziomie C8, Th1. Czasami jego obecność związana jest z uszkodzeniami włókien przedzwojowych.

Jakie patologie mogą doprowadzać do wystąpienia objawów zespołu Hornera?

Jeśli u pacjenta nie wykrywa się żadnych innych nieprawidłowości neurologicznych, warto wykonać badanie obrazowe klatki piersiowej. Niekiedy takie symptomy powodować może rak płuca, który lokalizuje się w szczycie płuca. Zdarza się, że przyczyną przerwania włókien współczulnych na obwodzie jest obecność powiększonych węzłów chłonnych na szyi. W takich sytuacjach należy rozpocząć działania, które wyjaśnią, z jakiego powodu doszło do takiego powiększenia.

Również zespół żebra szyjnego, poza innymi objawami, doprowadzać może do wystąpienia znanej już triady – zapadnięcia gałki ocznej, zwężenia źrenicy, opadnięcia powieki górnej. Zespół Hornera może występować jako manifestacja kliniczna obecności innych guzów. Zdarzają się także pacjenci, u których widoczne są objawy zespołu Hornera po przebyciu przez nich jakiegoś urazu. Czasem pierwotną przyczynę triady objawów upatruje się w uszkodzeniu tętnicy szyjnej wewnętrznej.

Niekiedy powodem są nieprawidłowości i uszkodzenia, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Dobrym przykładem jest tu choroba neurologiczna o nazwie jamistość rdzenia. Urazy związane z uszkodzeniem rdzenia kręgowego na odpowiednim poziomie, nowotwory rdzenia kręgowego czasami wywołują u pacjentów objawy zespołu Hornera.

Czy znacie kogoś kto cierpi na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy jest skuteczne? Wypowiedzcie się!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =