Zespół Klinefeltera - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby    
ocena

Zespół Klinefeltera występuje tylko u osób płci męskiej i powodowany jest obecnością dodatkowego chromosomu X, lub ich większą liczbą. Charakterystyczne cechy wiążące się z tym zespołem są praktycznie niezauważalne, aż do momentu dojrzewania płciowego. Mimo że dojrzewanie zaczyna się prawidłowo, jednak poziom testosteronu stopniowo maleje, powodując problemy w wykształcaniu się drugorzędowych cech płciowych.

Zespół Klinefeltera - przyczyny, objawy, leczenie

photoxpress.com

Z biegnącym czasem staje się widoczna eunuchoidalna budowa ciała, którą cechuje wysoki wzrost, dłuższe niż przeciętnie kończyny, krótki tułów, wąskie barki i szersze biodra. Mięśnie są często słabiej rozwinięte, skóra z reguły jest cienka i blada. U mężczyzn z zespołem Klinefeltera nierzadko nie następuje mutacja głosu, linia włosów jest kobieca, a zarost twarzy skąpy lub nie występuje w ogóle. Podobnie dzieje się z owłosieniem łonowym, oraz wobrębach ciała jak pachy czy nogi. U osób z zespołem Klinefeltera występuje ginekomastia, czyli jedno lub dwustronne powiększenie męskich gruczołów piersiowych. Mężczyźni mają także niewielkie jądra o wysokiej spoistości, powiększone najądrza, słabo rozwiniętą mosznę, czasem mniejsze prącie. Z wiekiem spada u nich popęd płciowy i zaczynają problemy z erekcją. Cechują sie również bezpłodnością z powodu zmian degeneracyjnych w obrębie kanalików nasiennych. Azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu, występuje u niemal 100 % przypadków. U mężczyzn z większą liczbą chromosomów X mogą także wystąpić m.i.n: hiperteloryzm oczny, wiotkie stawy i koślawe kolana, wrodzone wady serca, wady nerek, a także opóźnienie w rozwoju umysłowym i zaburzenia psychiczne takie jak schizofrenia.

Chorzy mają dużą podatność na stres i mogą cierpieć na depresję czy psychozę oraz inne problemy z psychiką oraz zaburzenia preferencji seksualnych. W terapii stosuje się podawanie testosteronu, często łagodzącego przypadłości tego zespołu, zarówno fizyczne np. korekta sylwetki, jak i psychiczne. Leczenie tego rodzaju jest właściwe dla osób, które chcą uzyskać np. bardziej męską sylwetkę. Ważna tu jest odpowiednia dobrana terapia psychoterapeutyczna, ponieważ osoby z zespołem Klinefeltera mogą się czuć odsunięte poza normy społeczne.

Znacie kogoś, kto zapadł na tę chorobę? Jak wyglądała terapia? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =