Zespół policystycznych jajników a ciąża

Choroby    
ocena

Zespół policystycznych janików(PCO) nazywany jest też wielotorbielowatością jajników. Występuje on głównie u kobiet w wieku rozrodczym i często jest przyczyną problemów z zajściem w ciąże ponieważ owulacje występują bardzo rzadko lub wcale.

Mimo charakterystycznych objawów tej choroby, jest ona trudna do rozpoznania. W zespole policystycznych jajników występują przede wszystkim zaburzenia hormonalne- wzrost poziomu hormonu luteinizującego, spadek poziomu hormonu folikulatropowego. Te zmiany prowadzą do poajwienia się problemów ze wzrostem i dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych. W przebiegu PCO zajście w ciąże jest utrudnione, ale przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, nie jest to niemożliwe. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy uda się zajść w ciąże, to ta choroba nie zniknie.

Ciąża taka obarczona będzie ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. Z tego powodu musi być dokładnie monitorowana, kobieta musi być pod ścisłą kontrolą ginekologa, a także endokrynologa.

wpływ PCO na ciążęmorguefile.com

Celem leczenia PCO jest przywrócenie płodności, właściwych cykli miesięcznych, obniżenie poziomu androgenów, a także zapobieganie ewentualnym powikłaniom tej choroby. W tym celu wykorzystuje się leki, które dobierane są przez lekarza i dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjentki. W największym stopniu wykorzystywane są leki hormonalne. Ich zaletą jest stosunkowo mała toksyczność, ale wadą jest to, że zaburzenia mogą bardzo szybko wrócić- nawet już po 3 miesiącach.

Nie zawsze jednak farmakoterapia jest skutaczna. Gdy leki nie są skutczne, wykorzystuje się zabiegi chirurgiczne. Najczęściej jest to usuwanie nadmiaru pęcherzyków metodą laparoskopową, natomiast w ciężkich przypadkach wycina się część jajnika.

Choroba ta jest trudna do wykrycia, a może mieć bardzo poważne konsekwencje. Niepłodność dla każdej kobiety, która planuje potomstwo, brzmi jak wyrok. W przypadku zespołu policystycznych jajników, może być ona leczona.

OiI

Macie problemy z zajściem w ciążę? Z czym je łączycie? Cierpicie na PCO? Podzielcie sie doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =