Zespół policystycznych jajników - przyczyny, objawy

Choroby    
ocena

Zespół policystycznych jajników (PCOS) znany jest także pod nazwą zespołu wielotorbielowatych jajników, zespołu drobnotorbielowatych jajników lub zespołu Steina- Leventhala. PCOS stanowi grupę jednostek chorobowych, które nie sa jednorodne.

Choroba ta może występować zarówno u kobiet o prawidłowej masie ciała, u których występują regularne cykle owulacyjne. U tych kobiet torbiele wykrywane są zazwyczaj przypadkowo podczas badania USG. Zespół policystycznych jajników diagnozowany jest także u kobiet otyłych, u których występują zaburzenia w cyklu owulacyjnym lub  cykle te w ogółe nie występują. U takich kobiet choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Towarzyszą jej takie objawy jak: hirsutyzm, hiprandrogenizm, niepłodność, poronienia nawykowe. Ponadto kobiety takie są bardziej narażone na wystąpienie innych schorzeń- cukrzycy, chorób układu krążenia- nadciśnienia tętniczego, chorób dróg żółciowych.

Zespół policystycznych jejników to grupa schorzeń uwarunkowana genetycznie. Stwierdzono, że 50% kobiet matek i sióstr w rodzinie może cierpieć na tę chorobę. Tkanka jajnika jest niszczona przez niedojrzałe pęcherzyki Graafa, których rozwój został zahamowany. Powoduje to, że nie powstaje ciałko żółte. Pęcherzyk Graafa zanika, ale na jego miejscu tworzy się torbiel. Następstwem takiego rozwoju zdarzeń w organizmie jest zahamowanie lub brak owulacji. Jeżeli nie występuje ona przez długi okres czasu to znaczy, że dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Obserwuje się nadmierną produkcją hormonów płciowych męskich i zaburzenie miesiączkowania. Objawem nadmiernej produkcji hormonów męskich może być wzrost owłosienia łonowego u dziewczynek przed okresem dojrzewaia, gdy nie towarzyszą temu inne objawy, świadczące o procesie dojrzewania.

Cierpicie na PCOS? W jaki sposób został zdiagnozowany? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =