Choroby Żylaki przełyku – przyczyny

Żylaki przełyku – przyczyny

-

Marskość może się także wiązać z zaburzeniami metabolicznymi. Ogólnie warto wiedzieć, że marskość wątroby jest definiowana jako uogólnione uszkodzenie miąższu wątroby, które w konsekwencji doprowadza do włóknienia i zmian w zakresie architektoniki narządu. Jak już wspomniano powyżej w przebiegu marskości wątroby dochodzi do rozwoju nadciśnienia wrotnego, które to jest bezpośrednią przyczyną powstania żylaków przełyku. Żylaki te uważa się za specyficzne połączenia między żyłą wrotną a żyłą główną górną.

Dlaczego warto mówić o żylakach przełyku? Chociażby z tego powodu, że mogą one ulec pęknięciu i doprowadzić do krwotoku z żylaków przełyku. Uważa się, że takie krwawienia odpowiedzialne są za od 10 do 30 procent przypadków krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Niestety są one dość niebezpieczne dla zdrowia a nierzadko i życia pacjenta. Tak do końca nie można przewidzieć, u którego pacjenta dojdzie do takiego krwotoku. Niemniej jednak niektóre stany zwiększają ich prawdopodobieństwo. Wśród nich wylicza się bardzo zaawansowaną postać niewydolności wątroby, żylaki, które są rozległe bądź duże, a także spożywanie w nadmiernych ilościach alkoholu.

Bardzo dobrze by było, gdyby udało się w dość wczesnym stadium rozwoju żylaków wykonać u pacjenta badanie endoskopowe. Można by wówczas było zastosować metody lecznicze w trakcie endoskopii, które stanowiłyby niewątpliwie bardzo ważne działanie w obrębie profilaktyki pierwotnej. W jej ramach także pacjentowi można zlecić przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów. Trzeba wyraźnie podkreślić, że to właśnie badanie endoskopowe stanowi podstawę rozpoznania żylaków przełyku. Po obejrzeniu żylaków ocenia się ich wielkość i wygląd, które stanowią podstawę do klasyfikacji.

Do pierwszego stopnia zaliczane są pojedyncze żylaki, które nie układają się w kolumny. Drugi stopień stanowią niewielkie żylaki, ale te już tworzą kolumny. Następny stopień to żylaki, które są duże, układają się w kolumny, ale nie powodują zamknięcia światła przełyku. Natomiast ostatni stopień to duże żylaki wypełniające światło przełyku.

Uwaga!

Jak wygląda krwotok z żylaków przełyku? Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu wystąpienia u nich masywnych krwawych wymiotów. Mogą także wymiotować skrzepami krwi. Rzadziej w tym wypadku pacjenci podają, że wystąpiły u nich smoliste stolce. Konieczna jest szybkie udzielenie pomocy pacjentowi, która pozwoli przede wszystkim wyrównać zaburzenia hemodynamiczne, zatamować krwotok i wykonać badanie endoskopowe.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kastracja psa a agresja

Zabieg kastracji polega na chirurgicznym usunięciu jąder, źródła testosteronu. Od poziomu tego hormonu zależne są pewne typy zachowań agresywnych, ale nie wszystkie. Jeśli pies często popada w konflikty z innymi psami i mamy do czynienia z agresją rywalizacyjną, kastracja może tu pomóc.

Jak zrobić ściągacz na drutach?

Niemal każdy sweter z dzianiny, czapki i rękawiczki, skarpetki i inne wyroby wyposażone są w ściągacze. Bez nich nic nie trzymałoby się właściwego miejsca, dzianina zwijałaby się, a odzież byłaby bezkształtna.

Zobacz też

Jak się narysować psa – krok po kroku

Nie ma jednej recepty na rysowanie psa, zwierzaki zależnie od rasy różnią się od siebie budową ciała, długością sierści, charakterem. Jeśli rysujemy psa z natury, dobrze jest opanować technikę wykonywania szybkiego szkicu.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: