Jak dobierać typ mąki do wypieku?

Ciasta i desery    
ocena

„Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj.” - to zdanie uważa się za pierwsze słowa zapisane w języku polskim (poza wcześniejszymi nazwami geograficznymi). Poza oczywistym faktem, że polscy mężczyźni, tu w osobie chłopa Boguchwała, zawsze chętnie pomagali kobietom w pracach domowych, zdanie to opisuje jedną z najważniejszych czynności w życiu człowieka sprzed epoki młynów - samodzielne mielenie zboża na mąkę. Bez niej nie ma chleba - a bez chleba zagląda człowiekowi w oczy głód.

Jak dobierać typ mąki do wypieku?

sxc.hu

Jeszcze niedawno w sklepach stały mąki w 4 rodzajach - poznańska, wrocławska, tortowa i krupczatka. Jednak obecny wybór przyprawia o zawrót głowy. Warto więc wiedzieć, jakiej mąki warto używać, by nasze biszkopty, pierogi i domowe bułki były udane i smaczne.

Typ mąki oznaczany jest liczbą - im jest ona mniejsza, tym mąka bardziej oczyszczona.

mąka Fot. sxc.hu

Typy 400 i 450 zawierają najmniej tzw. popiołu, a najwięcej skrobii. Taka mąka, oznaczona jako tortowa, przeznaczona jest do wypieku biszkoptów i ciast francuskich.

Typ 500 jest nieco grubszy, należą do niego mąka poznańska, wrocławska i krupczatka. Świetnie nadaje się do wyrobu klusek, makaronów, naleśników, pierników i placków z owocami.

Typ 550 to tzw. mąka luksusowa, świetna do ciast drożdżowych, naleśników, kopytek i innych klusek.

Typ 650 to mąka makaronowa, którą można stosować nie tylko do wyrobu makaronu, ale również do wypieku bułeczek, pierników i ciemnych ciast, do zagęszczania zup i sosów oraz do zasmażek.

Typ 850 to mąka chlebowa, służąca do wypieku jasnego chleba.

Liczby powyżej tysiąca oznaczają mąkę pełnoziarnistą.

Typ 1000 to mąka makaronowa pełnoziarnista, typ 1400 - mąka sitkowa, 1850 - graham, 2000 - mąka razowa, zaś 3000 - mąka z pełnego przemiału ziaren. Wszystkie one służą do wypieku bułek i chlebów i zwiększonej ilości błonnika, zdrowych i smacznych, o ciemnej barwie.

Mąka żytnia również występuje w kilku odmianach. Podobnie, jak w przypadku mąki pszennej, z liczby można wyczytać stopień oczyszczenia mąki, grubość przemiału, a co za tym idzie - przydatność poszczególnych rodzajów do rozmaitych wypieków.

Najważniejsze typy mąk żytnich to 580 – jasna, 800 – żytnia, 1400 – sitkowa, 1850 – starogardzka i 2000 – razowa.

Z jakiego typu mąki najczęściej korzystacie? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =