Jak udekorować tort?

Ciasta i desery    
ocena

Sztuka zdobienia ciast i tortów nie bez racji nawiązuje do działalności uprawianej przez artystów. Aby nasze wypieki cieszyły oko, trzeba mieć nie tylko dostęp do kolorowych mas, posypek i zdobień, ale przede wszystkim bogatą wyobraźnię i choć trochę manualnych zdolności. Jeśli poświęcimy odrobinę wolnego czasu, odpowiednie materiały i pomysł, będziemy mogli wyczarować na kawałku ciasta słodki świat z naszych marzeń.

Jak udekorować tort?

sxc.hu

W historii cukiernictwa twórcy słodyczy nadawali im coraz bardziej finezyjne kształty. Na początku były to owocowo-miodowe kulki, obtaczane w prażonych nasionach, pieczone w różnych formach serniki, smażone na patelni owalne placki. Wraz z poznawaniem nowych składników spożywczych na stołach pojawiały się znane potrawy w nowej odsłonie, np. w okresie odrodzenia do ciast zaczęto używać szafranu, co zmieniało już choćby ich kolor. W siedemnastowiecznej Europie przekładano już biszkopty kremami, którymi obok owoców i marcepanowej masy zdobiono ciasta według wzorów powstających w pracowniach cukierników zrzeszonych w osobnych cechach rzemieślniczych. Masa marcepanowa wraz z masą cukrową stały się przez kolejne wieki podstawowym materiałem do dekoracji ciast. Barwiono je na żółto za pomocą szafranu, na zielono sokiem ze szpinaku, na czerwono sokiem z buraków i niebiesko płatkami chabrów. Formowano z nich kształty dostosowane do okoliczności i ozdabiano kwiatami, kandyzowanymi owocami, różnego rodzaju kruszonkami i czekoladą.

Obecnie sztuka dekoracji ciast przeżywa swój renesans. W Internecie możemy znaleźć sklepy oferujący duży wybór rozmaitych przyrządów (szpryce, wykrawaczki, foremki, pędzelki, worki dekoratorskie, pergaminowe trójkąty, metalowe tylki, radełka, krajalnice itp.), które ułatwiają nadanie ciastu i dekoracji wymyślony przez nas kształt. Dla miłośników angielskiego stylu zdobienia wypieków przygotowano specjalne gąbki do modelowania, maty do wytłaczania wzorów, narzędzia do modelowania listków i płatków kwiatów, cukiernicze packi, szpilki, radełka i zakrzywione kulki, a także nieprzywierający wałek, do którego nie powinna się przyklejać masa z plastycznego lukru.

Wspomniany wyżej plastyczny lukier swoją kolorystyką (bogata paleta barw) i elastycznością umożliwia uformowanie niemal wszystkiego: dziecięcych zabawek, bajkowych postaci, figurek zwierząt, kielichy kwiatów, różnorodnych przedmiotów kojarzących się nam z solenizantem itp.  Warstwa lukru rozwałkowanego na papierze do pieczenia i nałożonego w całości na ciasto nada mu gładką powierzchnię, na którą można nakładać kolejne ozdoby. Przyrządy opisywane powyżej pomagają w wycięciu z lukru ażurowe falbanki, pojedyncze kwiatki czy kółka z karbowanymi brzegami. Miękkość plastycznego lukru sprawia, że świetnie spełnia rolę każdej faktury: spływającego z boku tortu kawałka materiału, przeciśniętych przez specjalną praskę źdźbeł trawy, papieru czy plastiku.

Zamiast lukru plastycznego można użyć zrobionej w domu masy o podobnych właściwościach, ale wykonanych ze znanych amerykańskich pianek – marshmallows. 400 g pianek rozpuszcza się w wodnej kąpieli z 3 łyżkami wody, następnie należy wmieszać 2,5 szklanki cukru pudru. Po zdjęciu z wodnej kąpieli wgnieść kolejne 2,5 szklanki cukru pudru i zagniatać tę lepiącą się masę do konsystencji twardej plasteliny. Rozwałkować na blacie posypanym cukrem pudrem lub mąką ziemniaczaną. Formować według swojego pomysłu. Do takiej masy można dodać barwników – tuż przed wmieszaniem pierwszej porcji cukru. I tak jak w przypadku lukru plastycznego nakładamy ją na ciasto posmarowane cienką warstwą maślanego kremu.     

Sztuka dekorowania tortów zależy przede wszystkim od naszej inwencji. Czasem wystarczy ukroić kawałek ciasta i za pomocą ukręconego kleksa bitej śmietany, kandyzowanego owocu czy czekoladowych wiórków sprawić, by wzrosła chęć jego skosztowania.

Jakie znacie inne sposoby na dekoracje tortu? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Tarta gruszkowa - przepis

Tarta gruszkowa - przepis

Agnieszka Pietnoczka

Chałwa - przepis

Chałwa - przepis

Joanna Białek