Jak zrobić karmel?

Ciasta i desery    
ocena

Karmel powstaje z cukru stopionego na patelni lub w rondelku z grubym dnem. Pod wpływem procesów termicznych przechodzi z jednego stanu skupienia w drugi. Po wylaniu roztopionego na brązowo cukru na papier do pieczenia zamienia się w mgnieniu oka w twardą taflę karmelowego lizaka. Po dodaniu w odpowiedniej proporcji wody i podgrzaniu przechodzi w ciecz.

Jak zrobić karmel?

photoxpress.com

Karmel ma szerokie zastosowanie w domowej kuchni. Twardy można pokruszyć, wymieszać z bitą śmietaną lub kremem i przełożyć tym tort. Płynnym, wzbogaconym o smak wanilii lub rumu, polewa się lodowe bądź owocowe desery, a także zabarwia domowe wina czy nalewki. Do przygotowania karmelu będzie potrzebne 200 g cukru.

Cukier wsypać na patelnię z grubym dnem i ciągle mieszając drewnianą łyżką, podgrzewać na średnim ogniu do uzyskania płynnej konsystencji i jasnobrązowego koloru. Tak roztopiony cukier wylać na rozłożony na blaszce papier do pieczenia i szybko rozprowadzić do interesującej nas grubości. Karmel szybko zastyga, więc naprawdę trzeba wykonać to jak najszybciej. Po wystudzeniu nadaje się do pokruszenia na mniejsze kawałki.

Aby stopiony cukier nie zastygł, a przeszedł w karmelową polewę, należy do gorącego, zdjętego z ognia karmelu dodać ciepłą wodę w proporcji zależnej od oczekiwanej przez nas gęstości płynu. Najlepiej na początku dolać mniej wody (ok. pół szklanki) i po rozprowadzeniu w niej zastygłego karmelu sprawdzić, czy jego konsystencja jest według nas wystarczająca.

Przy dolewaniu wody do gorącego karmelu trzeba pamiętać o ostrożności, gdyż karmel pod wpływem zetknięcia się z cieczą może pryskać – dlatego nigdy nie wlewamy płynów do gotującego się karmelu, najpierw zdejmujemy go z ognia. Pryskający karmel ma bardzo wysoką temperaturę i może być przyczyną poważnych oparzeń, stąd uwaga, by nie próbować go z łyżki służącej nam do jego mieszania.

Jeśli okaże się, że ilość wody była za duża i karmel jest za rzadki, gotujemy go tak długo, aby płyn mógł wyparować.

Ważne, by mieszając roztapiający się cukier, nie przypalić go na ciemnobrązowy kolor. Wtedy, zamiast smacznej słodkości, nabierze goryczy, która często uniemożliwia późniejsze jego wykorzystanie. 

Na bazie roztopionego cukru w powyższym przepisie można zrobić sos, przypominający smak cukierków toffi. Do zdjętego z ognia karmelu dodajemy nieustannie mieszając 450 ml przegotowanej i lekko wystudzonej słodkiej śmietany (30-36%), po czym stawiamy ponownie karmel na ogień, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy, dopóki sos nie stanie się wystarczająco gesty. Można podawać go na ciepło lub zimno. W celu zmiany smaku karmelowego sosu dodaje się alkohol lub odrobinę mocnego kawowego naparu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
4.38
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =