Kruszonka zdobi ciasta, bardzo ładnie się przypieka, nadaje się do większości wypieków – do serników, do szarlotki i innych ciast z owocami, do tart, do ciast w stylu amerykańskim. Nie sposób nawet wymienić wszystkich ciast, które dekorowane są tradycyjną, łatwą w przygotowaniu kruszonką.

Do zrobienia ciasta na kruszonkę potrzebujemy masła, jajka, mąki i cukru. Możemy dodać do tego prostego, bazowego przepisu przyprawy lub zmodyfikować go w zależności od potrzeb – do szarlotek i jabłkowych ciast świetna będzie kruszonka z cynamonem, czasami lepsza niż zwykła będzie kruszonka zrobiona na brązowym cukrze.

Kruche ciasto na kruszonkę robimy ze składników w proporcjach 1:1:1:1, czyli na jedno masła przypada jedno jajko, jedna szklanka mąki i teoretycznie jedna szklanka cukru, chyba że chcemy nieco mniej słodką kruszonkę. Z takiej ilości wyjdzie nam spory kawałek ciasta. Kruche ciasto można spokojnie zamrozić i wyjąć wtedy, kiedy go potrzebujemy.

Składniki łączymy i zagniatamy ciasto. Masło musi być miękkie, aby bez problemu je zagnieść. Ciasto formujemy w kulę i zawijamy w folię aluminiową. Wkładamy je do lodówki na pół godziny. Po upływie tego czasu ciasto wyciągamy i ucieramy na tarce o grubych oczkach, od razu na ciasto. To ważne, aby zrobić to równomiernie. Kruszonka ma być apetyczną ozdobą ciasta – musi być rozłożona estetycznie. Kruszonkę ścieramy przygotowane wcześniej ciasto, tuż przed włożeniem go do piekarnika.

Znacie inny przepis na kruszonkę? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMazurek – przepis
Następny artykułEspresso – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here