Dla naszego organizmu są bogatym źródłem witaminy C, której zawartość w truskawkach jest wyższa nawet niż w cytrynie, grejpfrucie czy innych cytrusach, wapnia, żelaza, fosforu, magnezu i manganu. Przyczyniają się do ochrony organizmu przed anemią, poprawiają przemianę materii i posiadają właściwości odtruwające oraz oczyszczające.

sorbet truskawkowyFot. Kalejdoskopsmakow.pl

Ze względu na tak duże bogactwo witamin, składników odżywczych oraz mikro- i makroelementów zawartych w truskawkach, są one spożywane nie tylko świeże, z dodatkiem cukru, śmietany bądź nieco bardziej dietetyczne z dodatkiem jogurtu naturalnego lub z bitą śmietaną, ale także przetworzone, pod postacią konfitur, dżemów, kompotów, soków, w wypiekach oraz mrożone, długo zachowujące swoją świeżość i pozwalające na powrót lata nawet w środku zimy.

Doskonałym przepisem na świeże lub mrożone truskawki jest przyrządzenie sorbetu truskawkowego. Jest to wspaniały, smaczny i chłodzący deser, szczególnie latem. Do jego przygotowania potrzebne są:

3 szklanki pokrojonych truskawek,
1/2 szklanki wyciśniętego soku z pomarańczy,
sok z cytryny,
2/3 szklanki cukru,
łyżeczka otartej skórki pomarańczowej

Uwaga!

Podana w przepisie ilość cukru należy stosować do truskawek mrożonych, które są nieco mniej słodkie. Kiedy do przygotowania sorbetu wykorzystujemy truskawki świeże, w sezonie, cukru można dodać nieco mniej, a zamiast słodkiego soku pomarańczowego, w części można zastąpić go sokiem z cytryny. Smakowo doskonale będzie się również komponowała odrobina likieru pomarańczowego.

Przygotowanie sorbetu należy zacząć od zrobienia syropu. W tym celu należy cukier zalać jedną szklanką wody, zagotować i ostudzić. Owoce, sok z pomarańczy i skórkę pomarańczową należy zmiksować do uzyskania gładkiej masy. W trakcie miksowania należy stopniowo, po trochu dodawać zrobiony wcześniej syrop. Tak przygotowany sorbet należy przełożyć do szklanego naczynia i włożyć do zamrażalnika. Powinien tam pozostać przez około 3 godziny, a w tym czasie należy mieszać go co 30 minut. Po wyjęciu z zamrażalnika sorbet należy ponownie zmiksować, przełożyć do szklanych pucharków i od razu podawać.

Przygotowany sorbet można przechowywać w zamrażalniku przez około 3 dni, nie więcej.

Znacie inny przepis na sorbet truskawkowy? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSałatki owocowe – przepisy
Następny artykułSos beszamelowy – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here