Ciąża Ból brzucha w ciąży - przyczyny

Ból brzucha w ciąży – przyczyny

-

W czasie ciąży należy rozróżnić ból czy uczucie dyskomfortu brzucha, które są normalne i występują w związku z rosnącym płodem oraz taki, na który trzeba reagować wizytą u lekarza, ponieważ mogą świadczyć o problemie ciążowym.

Dziecko rośnie i twoja macica rozciąga się razem z nim. Możemy odczuwać ten fakt na różne sposoby. Przede wszystkim doświadczysz tego, że macica, rozrastając się wraz z płodem, uciska inne narządy twojej jamy brzusznej, ponieważ szuka miejsca na coraz większego malucha. W związku z tym możemy odczuwać dolegliwości związane na przykład z pęcherzem moczowym.

W okresie ciąży możemy też doświadczyć różnych dolegliwości podobnych do tych, jakie występują przed okresem. Wiąże się to z produkcją odpowiednich hormonów, które wywołują w nas czasem negatywne stany emocjonalne, jak podenerwowanie czy irytację, ale także delikatne skurcze macicy. Objawy te są jak najbardziej powszechne i nie masz się czym martwić.

Inną przyczyną bólu brzucha w okresie ciąży jest rozciąganie się wiązadeł macicy, która ciągle rozrasta się wraz z płodem. Dziecko i macica potrzebują coraz więcej miejsca, sytuacja w jamie brzusznej robi się więc coraz bardziej napięta, co objawiać się może bólami brzucha.

W kolejnych stadiach ciąży będziesz odczuwać coraz więcej dyskomfortu związanego także z ruchem dziecka, któremu robi się coraz ciaśniej, zaczyna się obracać i kopać, a ty będziesz rejestrować te ruchy. Nie ma w tym nic niepokojącego, maluch staje się po prostu coraz większy.

Niepokoić się powinnaś zacząć, kiedy bóle brzucha są silne i nie przechodzą lub wówczas i szczególnie kiedy towarzyszy im krwawienie. Podobnie w przypadku silnych skurczy macicy powinnaś się skontaktować z lekarzem. Reagować należy też wtedy, gdy brzuch robi się twardy, co może świadczyć o problemach związanych z łożyskiem lub płodem. Wówczas także koniecznie wybierz się do lekarza.

Uwaga!

Nie bagatelizuj dziwnych lub zbyt intensywnych bólów, choć ból brzucha będzie ci towarzyszył w takiej czy innej formie przez cały okres ciąży. słuchaj swojego ciała, obserwuj zmiany, reaguj na nie. Pamiętaj też, żeby nie panikować i że dyskomfort obecny w jamie brzusznej jest naturalny.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak udostępniać zdjęcia w sieci?

Chcesz udostępnić zdjęcia w Internecie, a nie wiesz dokładnie jak to zrobić? Poniżej rozwiązujemy ten problem.

Jak usunąć konto na Facebooku?

Wbrew pozorom usuwanie konta na Facebooku nie należy do prostych czynności i wymaga trochę czasu. Wiąże się to z konsekwentną polityką portali społecznościowych, które bojąc się utraty użytkowników, skutecznie komplikują proces usuwania kont.

Zobacz też

Jak się dobrze ubierać?

Nie istnieje chyba kobieta, która choćby gdzieś we własnych myślach, marzeniach, skrycie, nie chciała wyglądać atrakcyjnie i modnie. Nic w tym dziwnego. To jak wyglądamy jest naszą wizytówką. Mawia się przecież, że „jak cię widzą, tak cię piszą”. I choć wielu z nas zaprzecza temu przysłowiu, istnieje w nim odrobina prawdy. Dlatego tajniki stylizacji nie powinny nam być obce.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: