Ciąża, macierzyństwo po 40 roku życia

Ciąża    
ocena

Przyjście na świat dziecka w życiu każdej kobiety jest jednym z najważniejszych wydarzeń. Co jednak, kiedy ciąża pojawia się po czterdziestce? Co wtedy? Czy na bycie mamą może być za późno? Jak poradzić sobie z późnym macierzyństwem w momencie, gdy nasze starsze dzieci już ułożyły sobie życie? Czy będziemy mieć siłę, by kolejny raz podejmować trud wychowawczy?

Ciąża, macierzyństwo po 40 roku życia

pixabay.com

Są to dylematy wielu kobiet. Zadają sobie najróżniejsze pytania. Martwią się też o bardzo istotną sprawę, mianowicie o zdrowie swoje i dziecka. Jest to najważniejsza kwestia. Kobiety, które spodziewają się dziecka po 40 roku życia zdają sobie sprawę z tego, że ich organizm niejako już przeszedł etap odpowiedni na przyjęcie dziecka. Dopiero późne macierzyństwo daje im poczucie spełnienia. Wybierają niejako celowo ten moment. Jednak dzisiejszy poziom medycyny pozwala na to, aby cieszyć się zdrowym macierzyństwem nawet w tym wieku. Będąc pod opieką fachowych lekarzy i dbając o siebie w czasie ciąży nie ma żadnych zagrożeń dla siebie i dziecka.

UWAGA!

Istnieje też bardzo istotna kwestia, która przemawia za faktem podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka w późniejszym wieku. Zazwyczaj około 40 roku życia jesteśmy już poukładani pod względem dóbr materialnych. Mamy pracę, nieźle zarabiamy lub jesteśmy jakoś ustawieni. Możemy spokojnie przyjąć na świat maleństwo nie martwić się o to, że nie będziemy mieć środków na utrzymanie. Jest to niewątpliwie duży plus.

Nasza sytuacja życiowa czasami jest również i taka, że dziecko w rodzinie jest niespodzianką. Niezwykle pięknym podarunkiem i nieco szokuje nas wiadomość o ciąży. Poradzić sobie z takim wyzwaniem kiedy już nie planowaliśmy potomstwa jest trudno. Trzeba dokonać rewolucji w życiu. Pozmieniać wiele spraw, pomyśleć o życiu zupełnie w innym wymiarze. Ciąża kobietę odmładza, daje jej poczucie własnej wartości, uczy na nowo spojrzeć na świat. Kobieta dba o siebie podwójnie, jest gotowa na wiele poświęceń. Świadomiej przygotowuje się do roli mamy.

Wszystko to czyni późne macierzyństwo- pięknym. Czasami zdarzają się kłopoty zdrowotne i  organizm kobiety dojrzałej reaguje w różny sposób na ciążę. Konieczne jest wykonanie wszystkich dodatkowych i zalecanych badań przez lekarza. Należy szczególnie zwrócić uwagę na badania w kierunku wad występujących w momencie posiadania dziecka po 40 roku życia. Przestrzegać koniecznie trzeba wszystkich wskazówek lekarskich. I przede wszystkim dbać o siebie najlepiej wiedząc, że odtąd w naszym życiu zaświeci Słońce czyli nasz SKARB jakim jest DZIECKO.

Co myślicie o takim, dość jednak późnym, macierzyństwie? Rozumiecie kobiety, które decydują się rodzić po 40? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Jak zrobić test ciążowy?

Jak zrobić test ciążowy?

Agnieszka Czarkowska

Ciąża a włosy

Ciąża a włosy

Joanna Rayzacher

Dieta a karmienie piersią

Dieta a karmienie piersią

Joanna Rayzacher