Ciąża – prawdy i mity

Ciąża    
ocena

Ciąża jest z pewnością magicznym okresem w życiu kobiety. Często określa się go mianem stanu odmiennego. Być może właśnie z tego powodu narosło wokół ciąży tak wiele mitów, że kiedy kobieta widzi na teście dwie kreseczki zupełnie nie ma pojęcia, które z zasłyszanych opinii są prawdą, a które są tylko nieprawdziwym przesądem. Owe „dobre rady” sprowadzają się najczęściej do rozbudowanej listy zakazów. Czego zatem kobietom w ciąży nie wolno robić, aby powiły zdrowego potomka?

Ciąża – prawdy i mity

photoxpress.com

Seks: Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny się kochać.

Generalnie jest to nieprawda, jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań ciąża nie zaburza życia seksualnego. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku zagrożenia płodu lub wszelkich innych przyczyn podanych przez lekarza.

Dieta: Kobiety w ciąży nie powinny spożywać alkoholu, serów pleśniowych, surowego mięsa i ryb oraz naparu z mięty. Nie powinny także palić tytoniu.

dieta

Fot. photoxpress.com

Tych zasad należy bezwzględnie przestrzegać. Szkodliwy wpływ alkoholu i dymu nikotynowego na rozwój płodu jest opisany w każdym podręczniku medycyny. Jedzenie sushi lub tatara niesie z kolei zagrożenie zakażenia bardzo niebezpieczną toksoplazmozą. Mięta z kolei działa rozkurczowo i może być niebezpieczna zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Styl życia: Kobiety ciężarne nie mogą farbować włosów, chodzić na basen, ćwiczyć.

Te zakazy są bezpodstawne. Obecnie farby do włosów nie mogą zaszkodzić dziecku, pływanie i ćwiczenia odpowiednie dla przyszłych mam tylko poprawią kondycję kobiety i doskonale przygotują ją do porodu. Oczywiście należy zachować ostrożność, wiadomo bowiem, że u fryzjera istnieje niebezpieczeństwo zakażenia żółtaczką, a w wodzie na basenie mogą znajdować się drobnoustroje. Jednak przestrzeganie zasad higieny powinno zabezpieczyć przed tymi sytuacjami.

Zdrowie: Kobiety w ciąży nie powinny często być poddawane badaniu USG, przesiadywać przed komputerem, używać telefonu komórkowego.

Badania USG w przeciwieństwie do prześwietlenia rentgenowskiego są bezpieczne, gdyż nie mamy tu do czynienia z promieniowaniem, ale falami dźwiękowymi. Komputer również nie szkodzi ciężarnej, oczywiście pod warunkiem, że nie używa go dłużej niż 8 godzin. Co do telefonu komórkowego, niektórzy twierdzą, że nie powinien on znajdować się w pobliżu brzucha kobiety.Oczywiście są to tylko niektóre prawdy i mity dotyczące ciąży. O stanie odmiennym powstała niezliczona ilość publikacji, a krążące o nim legendy wynikają między innymi z tego, że pomimo doskonalenia metod badań, wciąż dowiadujemy się w tej dziedzinie nowych rzeczy.

zdrowa dieta

Fot. photoxpress.com

A jakie Wy znacie mity na temat ciąży? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

Jak zrobić test ciążowy?

Jak zrobić test ciążowy?

Agnieszka Czarkowska

Ciąża a włosy

Ciąża a włosy

Joanna Rayzacher

Dieta a karmienie piersią

Dieta a karmienie piersią

Joanna Rayzacher