Ciąża Ciąża urojona – co to jest?

Ciąża urojona – co to jest?

-

Ciąża urojona ma podłoże psychiczne. Mówi się, że występuje ona szczególnie u kobiet, które z jakiegoś powodu nie mogą mieć dzieci, długo czekają na to, aby zajść w ciążę lub które z pewnych przyczyn obawiają się stanu błogosławionego i wiążących się z nim zmian. Ciąża urojona może się więc pojawić u kobiet, które dużo myślą o ciąży pod wpływem stresu.

Lekarze twierdzą, że ciąża urojona pojawia się częściej u kobiet, które mają specyficzną konstrukcję psychiczną, co nie znaczy, że jest to regułą. Bardziej podatne będą kobiety, które mają skłonności do stanów neurotycznych, mają bardzo wrażliwą naturę i ulegają presji otoczenia.

Ciąża urojona może wystąpić u kobiet, które były leczone hormonalnie. Wówczas podłożem takiego stanu może być nie tylko psychika, ale tez zmiany hormonalne, które powodują, że organizm ulega „zdezorientowaniu” w wyniku wcześniejszej terapii hormonalnej i zachowuje się nie tak jak powinien.

Objawy ciąży urojonej są takie same, jak w przypadku faktycznej ciąży. Kobieta zauważa zanik miesiączki, jej piersi stają się nabrzmiałe, pojawiają się poranne nudności. Z biegiem czasu kobieta zaczyna przybierać na wadze. Wstępne badania lekarskie mogą nawet potwierdzić ciążę. Dopiero dalsze specjalistyczne badania wykluczają taką ewentualność i wskazują na ciążę urojoną.

Kobieta, która przechodzi ciążę urojoną, powinna otrzymać fachową opiekę specjalistów. Ponieważ problem ma naturę złożoną, psychofizyczną, konieczna jest opieka nad pacjentką roztoczona przez kilku specjalistów, głównie ginekologa oraz psychiatrę.

Ciąża urojona może trwać nawet kilka miesięcy. Im dłużej jest nieleczona, tym dłużej jej stan będzie się utrzymywał. Kobieta powinna poddać się leczeniu psychiatrycznemu, aby w ten sposób dotrzeć do przyczyn psychicznych ciąży urojonej. Towarzyszy mu leczenie poprzez podanie środków farmakologicznych, które będą stabilizować i normalizować pracę organizmu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Otyłość u dzieci

Otyłość czy nadwaga to problem, z którym zmaga się wiele dorosłych osób. Siedzący tryb życia, praca po 10 godzin przy biurku, brak regularnych posiłków, brak ruchu – to wszystko sprzyja naszej bezkształtnej figurze. Przez lata nasze dzieci były wolne od tego problemu, dużo biegały i były aktywne, nie miały aż tak dużego dostępu do słodyczy czy fast foodów.

Jesienne dekoracje do ogrodu

Nasze ogrody nawet jesienią mogą zachwycać bogactwem kolorowych liści, kwiatów czy rozmaitych ozdób. Wszystko to osiągniemy dzięki starannie dobranej roślinności i kilku ciekawym pomysłom.

Zobacz też

Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia?

Dziecko w ciągu jednego roku rozszerza swój repertuar żywieniowy od mleka mamy do niemal wszystkich dostępnych produktów. Kiedy wprowadzać nowe pokarmy i jak zachęcać dziecko do próbowania nowych rzeczy?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: