Ciąża zagrożona - przyczyny, objawy

Ciąża    
ocena

Kiedy dowiadujemy się, że ciąża jest zagrożona, zazwyczaj zyskujemy siły i determinację, by zrobić wszystko co możliwe, aby ją utrzymać.

Ciąża zagrożona - przyczyny, objawy

sxc.hu

Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas ciążę zagrożoną, nie zawsze oznacza to krytyczną sytuację. Czasem wskazana jest jedynie wzmożona ostrożność. Najczęstszym zaleceniem w przypadku ciąży zagrożonej jest oszczędny tryb życia. Wiele kobiet musi spędzić całą ciążę w łóżku, niektóre z nich są hospitalizowane. Kiedy lekarz diagnozuje zagrożenie życia płodu należy przede wszystkim uważnie słuchać jego zaleceń.

Niewydolność szyjki macicy

Najczęstszym powodem komplikacji w ciąży jest niewydolność szyjki macicy. Diagnozowana jest u wielu kobiet. Dysfunkcja ta polega na przedwczesnym otwarciu narządu, który powinien zamykać macicę, chroniąc płód. Jeśli szyjka otwiera się, czego skutkiem może być przedwczesne pęknięcie, zazwyczaj pierwszym krokiem prewencyjnym jest założenie silikonowego krążka. Nie daje on jednak stuprocentowej gwarancji, dlatego przy niewydolności szyjki macicy zalecane jest leżenie. Przy odrobinie szczęścia, będziemy mogli spędzić kolejne tygodnie ciąży w swoim własnym łóżku. Czasami zamiast krążka stosowany jest specjalny szew zamykający szyjkę macicy. Skuteczność tych dwóch metod prewencyjnych jest porównywalna. Najczęstszym objawem niewydolności szyjki macicy jest ból brzucha i kręgosłupa oraz plamienie z dróg rodnych.

Gestoza

Zatrucie ciążowe diagnozowane jest u 10% kobiet. W grupie szczególnie zagrożonej występowaniem gestozy są kobiety chore na nadciśnienie, niewydolność nerek lub cukrzycę. Kiedy lekarz zdiagnozuje zatrucie ciążowe, musimy liczyć się z ryzykiem poronienia, które w tym wypadku jest duże, dlatego tak ważne jest skrupulatne wypełnianie poleceń lekarza. Podwyższone ciśnienie krwi, szum w uszach, ból głowy, podwójne widzenie i obrzęki kończyn oraz twarzy są najczęstszymi objawami zatrucia ciążowego, dlatego jeśli je zauważymy należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego.

Ryzyko poronienia

Zagrożenie utraty ciąży, przed 22 tygodniem ciąży, może być spowodowane wieloma przyczynami. Wśród nich znajdują się wady płodu, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój dziecka, zakaźne choroby, takie jak toksoplazmoza i różyczka. Poronienie może być także spowodowane zaburzeniami tarczycy, wadami serca, cukrzycą, zrostami na macicy, torbielami, mięśniakami czy też zażywaniem narkotyków w czasie ciąży. Najczęstszym postępowaniem zapobiegawczym jest podanie leków rozkurczowych i leżenie. Czasami jednak, mimo dokładnego spełniania zaleceń lekarskich, poronienie jest nieuniknione.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy