Cukrzyca ciążowa - leczenie

Ciąża    
ocena

Z cukrzycą mamy do czynienia wówczas, kiedy organizm wykazuje nietolerancję na glukozę we krwi, a trzustka produkuje zbyt małe ilości insuliny. Hiperglikemia, czyli stan podwyższonego poziomi glukozy we krwi, wykryta podczas ciąży, może świadczyć bądź o tym, że kobieta już wcześniej miała problemy związane z cukrzycą, ale dopiero ciąża stała się przyczyną ich wykrycia lub z tym, że słaba tolerancja glukozy związana jest bezpośrednio z ciążą i po jej zakończeniu wszystko wróci do normy.

Cukrzyca ciążowa - leczenie

sxc.hu

Badania na stan glukozy we krwi robi się już na samym początku ciąży. W czasie jej trwania w organizmie kobiety dochodzi do zmian hormonalnych, które mogą prowadzić do tego, iż komórki nie będą wrażliwe na insulinę. Taki ewentualny stan jest wykrywalny już na początku ciąży.

Kobieta chorująca na cukrzycę podczas ciąży musi pozostawać pod czujnym okiem nie tylko ginekologa, ale też diabetologa. Rozpoczyna on kurację od zmiany diety pacjentki, która od tego momentu musi przywiązywać baczną uwagę do tego, co staje się jej pożywieniem.

Kilka tygodni po porodzie należy powtórzyć odpowiednie badania, które wykażą, czy kobieta jest chora na cukrzycę typu II, czy też przechodziła jedynie cukrzycę będąc w stanie błogosławionym. Na którykolwiek typ choroby cierpi kobieta, poród przebiega normalnie, tak jak w przypadku zdrowych kobiet. Natomiast nawet jeśli miała ona do czynienia z cukrzycą ciążową, należy kontrolować stan swojego zdrowia z większą bacznością, osoba jest bowiem narażona na większe ryzyko wystąpienia cukrzycy w przyszłości.

U kobiet chorujących na cukrzycę ciążową istnieje większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płodu. Może się ono wiązać z wystąpieniem wodogłowia u dziecka lub nawet z jego niedorozwojem. Dziecko może też mieć zwiększoną masę ciała lub odwrotnie, przybierać na wadze z opóźnieniem. Przyszła mama zaś jest bardziej narażona na ewentualne choroby serca czy nerek. Dlatego odpowiednia dieta i leczenie podczas ciąży są tak istotne.

Dieta dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę powinna być bogata w produkty, które będą obniżać wchłanianie glukozy do krwi. Taka dieta opiera się na dużej ilości warzyw, owoców i ziaren. Przestrzeganie odpowiedniej diety dopasowanej do indywidualnego stanu pacjentki kontroluje rozwój choroby i należy jej ściśle przestrzegać.

Na ryzyko cukrzycy wystawione są szczególnie kobiety, które ukończyły 30 rok życia, kobiety otyłe oraz obciążone cukrzycą genetycznie. Takie panie szczególnie muszą zadawać sobie sprawę z zagrożeń.

UWAGA!

Jeśli masz problem z cukrzycą i spodziewasz się dziecka, przemyśl dobrze decyzję na temat miejsca i lekarza, który będzie cię prowadzić przez okres ciąży.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy