Ciąża Depresja poporodowa a baby blues - różnice

Depresja poporodowa a baby blues – różnice

-

Jeśli huśtawka nastrojów – stan przygnębienia gwałtownie przeskakujący w stan pobudzenia, odczuwanie rozdrażnienia i niechęci do wszystkich i wszystkiego, z dzieckiem włącznie, gwałtowne wybuchy płaczu utrzymają się do miesiąca po porodzie mówimy o tzw. baby blues. Tak naprawdę ile czasu potrwa baby blues zależy odrozchwiania hormonalnego i psychiki kobiety. Głównym podejrzanym odpowiedzialnym za baby blues jest kortykotropina, która odgrywa podstawową rolę w odpowiedzi ustroju na stres. W ostatnich trzech miesiącach ciąży poziom kortykotropiny wzrasta, aby przygotować organizm na stres związany z porodem. Podczas porodu jej poziom gwałtownie spada, co odbija się na samopoczuciu kobiety. Gdy hormony przestaną szaleć baby blues ustępuje samoistnie i nie ma potrzeby wspomagania go leczeniem farmakologicznym. Wystarczy wsparcie, ciepłe słowo, a najlepiej porozpieszczanie świeżo upieczonej mamy. Oczywistością jest, że ojciec powinien wesprzeć mamę w opiece nad dzieckiem, dać jej dłużej pospać czy odpocząć. Jedyne co lekarz mógłby zapisać na receptę to kolacja przy świecach, spacery w blasku księżyca, wystawne śniadanie do łóżka oraz dużo tulenia i czułości.

Z kolei depresja poporodowa jest formą depresji klinicznej, którą może stwierdzić psychiatra. Występuje w ciągu paru pierwszych miesięcy, ale może trwać do kilku miesięcy lub nawet lat. Kobieta obsesyjnie uważa się za złą matkę, bez przerwy odczuwa przerażenie, że skrzywdzi dziecko, a gdy ono np. się obudzi, może na to reagować atakami paniki, drżeniem rąk i palpitacjami. Często rozmyśla o śmierci, uważa że życie nigdy nie będzie już szczęśliwe i radosne. Poza tym na pewno nikt jej nie zrozumie, więc po co dzielić się z innymi swoimi uczuciami. Dopadają ją ciągłe stany lękowe,poczucie przygnębienia i głębokiego smutku. Czuje się nijaka, bezsensowna i bezwartościowa. Nie potrafi na niczym się skoncentrować,a jeśli nawet, to dużo słabiej niż zwykle. Ryzyko zaburzeń depresyjnych zwiększa m.in. stres w czasie ciąży czy jej patologiczny przebieg, niekorzystne relacje z partnerem czy lęk przed samotnym macierzyństwem. Jeśli objawy utrzymują się powyżej kilku tygodni należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do psychiatry i psychologa. Odpowiednie zadbanie o siebie ważne jest i dla dziecka i dla jego mamy. W leczeniu depresji poporodowej niezbędne jest wsparcie innych osób i stwarzanie jak najwięcej sposobności do uśmiechu. W ciężkiej formie depresji może zostać zalecone przyjmowanie leków antydepresyjnych.

Podejrzewacie u siebie albo u kogoś ze swoich bliskich depresję poporodową? Szukaliście pomocy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Magdalena Wolna

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Odprawa pracownicza

Najogólniej ujmując odprawa to świadczenie przysługujące pracownikowi w przypadku ustania stosunku pracy, jej otrzymanie wymaga jednak zaistnienia konkretnych okoliczności. Przepisy prawne przewidują kilka rodzajów odpraw uregulowanych w różnych aktach.

Łupież u psa – objawy, leczenie

Objawy łupieżu u psa są podobne jak u ludzi. Łupież to złuszczony naskórek wyglądający jak białe drobinki pomiędzy sierścią i na skórze psa.

Zobacz też

Żółtaczka u noworodka – przyczyny, jak długo trwa, leczenie

Żółtaczka jest dość częstą dolegliwością u noworodków. Zażółcenie skóry w pierwszej kolejności pojawia się na twarzy, a gdy stężenie bilirubiny rośnie - obejmuje tułów, ramiona i nóżki. Żółtaczka nie powinna trwać długo, po kilku dniach zazwyczaj ustępuje sama. Jeśli tak się nie dzieje, podejmowane jest leczenie.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: