Ciąża Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

-

Wiele kobiet zastanawia się wtedy jak będą wyglądały, kiedy brzuszek urośnie, ciąża przejdzie w bardziej zaawansowane stadium, a możliwość zapanowania nad apetytem i kontrola wagi spadną wtedy niemal do zera. Ciężarne jednak najbardziej obawiają się tego, jak będzie wyglądała ich figura po urodzeniu dziecka. Stąd właśnie wychodzą im naprzeciw różnego rodzaju poradniki i broszury informacyjne dotyczące zdrowego odżywiania i diet stosowanych w czasie ciąży, które pozwolą zachować stosunkowo zgrabną sylwetkę aż do rozwiązania, a następnie szybki powrót do wagi sprzed ciąży. Nie jest to jednak takie proste i oczywiste, ponieważ dieta stosowana przez kobietę spodziewającą się dziecka powinna przede wszystkim uwzględniać potrzeby małej istotki noszonej pod sercem, a dopiero później potrzeby i zachcianki przyszłej mamy.

W przypadku kobiet ciężarnych trudno mówić o stosowaniu i rygorystycznym przestrzeganiu jakiejkolwiek diety choćby z tego względu, że nie powinno się, a w niektórych przypadkach nawet nie wolno wykluczać z menu przyszłej mamy pewnych składników, a w ich miejsce wstawiać innych, które mogą okazać się szkodliwe lub w najlepszym wypadku przynajmniej obojętne dla zdrowia mamy i malucha pod jej sercem.

Dieta kobiety ciężarnej powinna być przede wszystkim urozmaicona, aby wraz z każdym posiłkiem dostarczać do organizmu kobiety potrzebne składniki i bogata w nabiał, duże ilości warzyw i owoców zawierających witaminę C wspomagającą przyswajanie żelaza, chude mięsa i wędliny, które zaspokajają na bieżąco zapotrzebowanie na żelazo, jaja, mleko i produkty na jego bazie, produkty zbożowe, takie jak choćby pieczywo zbożowe dużo zdrowsze od pieczywa jasnego, ubogiego w witaminy i błonnik pokarmowy.

Ponadto przyszła mama powinna zdecydowanie zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu i innych używek. Należy znacznie ograniczyć spożycie herbaty, najlepiej zupełnie zrezygnować z kawy, zmniejszyć w pokarmach zawartość soli, ograniczyć słodycze i tzw, puste kalorie zapychające żołądek, a nie dostarczające organizmowi żadnych wartościowych składników. Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna również spożywać pokarmów nieświeżych, o wątpliwej dacie ważności. Dobrze jest spożywać duże ilości ale małych posiłków.

Istotne jest uświadomienie, że proces przybierania na wadze w czasie ciąży jest zupełnie normalny, jednak jak każdy stan, ma on swoje określone normy. Najlepszym sposobem na ich zachowanie nie jest ograniczanie posiłków i spożywanych pokarmów, ale kontrola, aby dzienna ilość spożytych kalorii w ostatnim trymestrze ciąży nie została zwiększona o więcej niż 300.

Czy stosowałyście jakąś dietę podczas ciąży? Uważacie, że dieta w tym okresie jest niezbędna?

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Baby blues – jak sobie radzić?

Baby blues, czyli przygnębienie poporodowe nie jest chorobą i objawy z całym przekonaniem same ustąpią. Należy jednak otoczyć młodą mamę szczególną opieką i pomóc jej przejść te trudne chwile.

Prawa komornika

Komornik jest organem egzekucyjnym, który wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych. Aby postępowanie egzekucyjne zapewniło zaspokojenie roszczeń wierzyciela, komornik musi dysponować uprawnieniami, które umożliwiają mu odnalezienie majątku dłużnika i prowadzenie skutecznej egzekucji z tego majątku. Komornik działa na obszarze określonego rewiru komorniczego, zaś do jego zadań należy przede wszystkim wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach dotyczących roszczeń pieniężnych i niepieniężnych oraz zabezpieczenia roszczeń.

Zobacz też

Jak ubierać noworodka?

Wydawałoby się, iż kupienie ubranek dla noworodka jest prostym zadaniem, bowiem wszystkie są niemalże jednakowe. Jednakże tak naprawdę nie jest to łatwe, gdyż taka odzież powinna posiadać odpowiednie cechy.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: