Ciąża Jak dobrze spać w ciąży?

Jak dobrze spać w ciąży?

-

Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki przeszkadzające zasypianiu. Długie drzemki w ciągu dnia zakłócają rytm nocny. Oczywiście, kobieta w ciąży potrzebuje dużo odpoczynku, w tym drzemek, ale nie powinny one trwać dłużej niż 30 minut. Zakłócająco działa również wypijanie kawy i czarnej herbaty (z tej drugiej przyszłe mamy rzadko rezygnują). Oba napoje pobudzają za sprawą zawartej w nich kofeiny. Na pewien czas przed położeniem się spać, należy ograniczyć ilość wypijanych płynów. Pęcherz uciskany przez rozrastającą się macicę, wymuszający częste wstawanie i wizyty w toalecie, może skutecznie zakłócić rytm zasypiania. Ograniczenia wymaga również kolacja. Lepiej nie jeść nic ciężkostrawnego, a już na pewno nie przed samym snem.

Wieczorne zasypianie ułatwi przynajmniej umiarkowana aktywność fizyczna w ciągu dnia. Nic nie robi tak dobrze jak spacer przed położeniem się spać. Warto namówić na niego partnera lub kogoś znajomego. Dobrze jest zadbać o miejsce do spania. Sypialnię należy wcześniej wywietrzyć, nie zaszkodzi wywietrzyć również poduszki i pościeli. Oczywiście, można spać przy otwartym oknie, ale trzeba uważać na przeciągi. Pokój, w którym śpi przyszła mama, powinien być nastrojowy, zachęcający do odpoczynku. Najlepiej jest wynieść z niego telewizor i komputer.

Wieczór powinien być czasem na oddawanie się codziennym rytuałom, również uławiającym zaśnięcie. Od późnego popołudnia warto jest rozpocząć wyciszanie. To nie czas na filmy akcji czy horrory. Lepiej poczytać książkę, posłuchać relaksacyjnej muzyki lub spędzić miłe popołudnie z bliską osobą. Cudownym wieczornym rytuałem może być nie za długa kąpiel z dodatkiem pachnideł (uwaga na temperaturę wody – wysoka może przyspieszyć poród) lub masaż pleców i łydek. Takie przyjemne dotykanie ciała uwalnia całodniowy stres i napięcie. Warto jest wypić ponadto kubek naparzonej melisy lub ciepłego mleka. Łóżko nie jest miejscem na zamartwianie się. Troski skutecznie odpędzą sen. Lepiej jest myśleć o czymś przyjemnym.

Uwaga!

Kobieta w ciąży powinna spać na lewym boku, zwłaszcza z poduszką między nogami. Dopuszczalna jest również pozycja niemalże półleżąca, głównie w przypadku zgagi.

Jak śpicie/ spałyście w ciąży? W jakiej pozycji było Wam najwygodniej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Renowacja felg motocyklowych – prostowanie, lakierowanie, czyszczenie

Codzienne eksploatacja motocykla szczególnie w warunkach polskich dróg naraża go na kontakt z wieloma nierównościami drogowymi. Tego typu spotkania muszą z czasem zaowocować pokrzywieniem felg. Czas wpływa negatywnie na ich stan, również rdza i zabrudzenia, które powodują, że felgi tracą swój dawny wygląd. Normalne jest więc, że po czasie felgi wymagać mogą renowacji, szczególnie jeśli podczas ich eksploatacji nie zadbano właściwie o ich konserwację (regularne mycie środkami usuwającymi ciężkie zabrudzenia przedłuża ich użytkowanie).

Czy dziedziczy się długi na karcie kredytowej?

Spadek prócz majątku może zabierać również długi (np. wynikające z zobowiązań zaciągniętych za sprawą karty kredytowej), co niejednokrotnie bywa zaskakujące dla osób znających jedynie potoczną definicję tego pojęcia. Rodzime ustawodawstwo stwarza możliwość przyjęcia spadku w dwojaki sposób (z ograniczeniem i bez). Warto również pamiętać, że dziedziczenie nie jest obowiązkiem, tak więc istnieje możliwość odrzucenia spadku nabytego z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zobacz też

BMI – jak wyliczyć?

Nie dysponujemy jedną metodą, która nam pozwoli na dokładne wyliczenie naszej idealnej wagi, ponieważ jest ona indywidualna. Każdy za nas ma inną budowę, a ewentualny nadmiar kilogramów inaczej uwidacznia się w przypadku poszczególnych osób. Jest jednak kilka sposobów, które nam mogą pomóc.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: