Ciąża Jak obliczyć termin porodu?

Jak obliczyć termin porodu?

-

Ile trwa ciąża?

Problem trwania długości ciąży pojawia się już w Talmudzie, gdzie stwierdzono, że trwa 270 dni. Współcześnie obliczaniem ciąży zajął się niemiecki ginekolog Franz Naegele, który na początku XX wieku opracował sposób wyliczania trwania okresu ciąży, który stosowany jest do dzisiaj: termin ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok kalendarzowy. Dla niektórych jest to skomplikowane wyliczenie. Niektórzy ginekolodzy i położnicy korzystają z innego kalendarza. Dla nich ciąża trwa 40 tygodni liczone od daty ostatniej miesiączki.

I Porodem o czasie nazywamy taki, kiedy dziecko przychodzi na świat między 38 a 40 tygodniem.

II O ciąży przenoszonej mówimy wówczas gdy dziecko urodzi się powyżej 42 tygodnia. Dziecko z takiej ciąży czasem przychodzi na świat niedotlenione i niedożywione,, ponieważ łożysko jest mnie wydajne. Jeżeli mija 42 tydzień ciąży a dziecko nie przychodzi na świat, lekarze decydują o wywołaniu porodu. Zawsze respektowana jest wola matki, jeżeli chce urodzić „siłami natury”. Warunkiem jest dobry stan zdrowia dziecka.

Na długość ciąży wpływa:

– długość cyklu menstruacyjnego, tryb życia, wiek
– czy to pierwsza czy kolejna ciąża
– rasa (ciąża u Afrykanek trwa o 8,5 dnia krócej)

Co robić, gdy mija termin porodu:

– spaceruj
– wysypiaj się i odpoczywaj
– wykonuj ćwiczenia rozciągające
– chodź po schodach
– niektórzy lekarze doradzają seks (jednak ciągle pogląd ten wzbudza wiele kontrowersji)

Jeżeli mimo to nie nadchodzi oczekiwany poród (a termin wyznaczony przez położnika minął) pozostaje pomoc lekarska.

Metody przyspieszenia ciąży:

– przeprowadzenie masażu szyjki macicy, który ma na celu wywołanie porodu
– spowodowanie odpłynięcia wód płodowych,
– wywołanie skurczy szyjki macicy poprzez wprowadzanie do niej, drogami rodnymi, prolaktyny

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułWitaminy na cerę
Następny artykułFarbowanie włosów w ciąży
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak usunąć plamy z buraków?

Właściwie wszystkie plamy są bardzo widoczne, ale plamy z buraków zdecydowanie należą do grupy tych trudnych do wywabienia. Dlatego też, jeśli już doszło do poplamienia tkaniny, należy się postarać uratować ubranie.

Oczyszczanie organizmu z toksyn – sposoby

Aby odtruć organizm, powinno się przestrzegać odpowiedniej diety. Zmniejsza ona ryzyko zapalenia błony jelitowej oraz negatywnych zmian we florze bakteryjnej jelit. Zaleca się również stosowanie suplementów diety. Pamiętajcie jednak, że nigdy nie zastąpią one naturalnych składników pokarmowych.

Zobacz też

Długość męskiej koszuli

Elegancko ubrany mężczyzna ma na sobie dobrze dopasowany garnitur, krawat oraz koszulę. O ile wybór garnituru lub marynarki nie stanowi już dla większości panów problemu, o tyle kwestia odpowiednio dobranej koszuli wciąż pozostaje dla wielu mężczyzn dylematem. Jaką długość powinna mieć koszula?

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: