Ile trwa ciąża?

Problem trwania długości ciąży pojawia się już w Talmudzie, gdzie stwierdzono, że trwa 270 dni. Współcześnie obliczaniem ciąży zajął się niemiecki ginekolog Franz Naegele, który na początku XX wieku opracował sposób wyliczania trwania okresu ciąży, który stosowany jest do dzisiaj: termin ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok kalendarzowy. Dla niektórych jest to skomplikowane wyliczenie. Niektórzy ginekolodzy i położnicy korzystają z innego kalendarza. Dla nich ciąża trwa 40 tygodni liczone od daty ostatniej miesiączki.

I Porodem o czasie nazywamy taki, kiedy dziecko przychodzi na świat między 38 a 40 tygodniem.

II O ciąży przenoszonej mówimy wówczas gdy dziecko urodzi się powyżej 42 tygodnia. Dziecko z takiej ciąży czasem przychodzi na świat niedotlenione i niedożywione,, ponieważ łożysko jest mnie wydajne. Jeżeli mija 42 tydzień ciąży a dziecko nie przychodzi na świat, lekarze decydują o wywołaniu porodu. Zawsze respektowana jest wola matki, jeżeli chce urodzić „siłami natury”. Warunkiem jest dobry stan zdrowia dziecka.

Na długość ciąży wpływa:

– długość cyklu menstruacyjnego, tryb życia, wiek
– czy to pierwsza czy kolejna ciąża
– rasa (ciąża u Afrykanek trwa o 8,5 dnia krócej)

Co robić, gdy mija termin porodu:

– spaceruj
– wysypiaj się i odpoczywaj
– wykonuj ćwiczenia rozciągające
– chodź po schodach
– niektórzy lekarze doradzają seks (jednak ciągle pogląd ten wzbudza wiele kontrowersji)

Jeżeli mimo to nie nadchodzi oczekiwany poród (a termin wyznaczony przez położnika minął) pozostaje pomoc lekarska.

Metody przyspieszenia ciąży:

– przeprowadzenie masażu szyjki macicy, który ma na celu wywołanie porodu
– spowodowanie odpłynięcia wód płodowych,
– wywołanie skurczy szyjki macicy poprzez wprowadzanie do niej, drogami rodnymi, prolaktyny

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWitaminy na cerę
Następny artykułFarbowanie włosów w ciąży

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here