Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Ciąża    
ocena

Rozstępy dość często są zmorą kobiet w ciąży. Nie istnieje jednak zasada, że u wszystkich przyszłych mam się one pojawią. Poza tym rozstępy są nie tylko przypadłością pań oczekujących narodzin dziecka. Nierzadko narzekają na nie młode, szczupłe dziewczyny bądź osoby uprawiające sport.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

pixabay.com

W ciąży rozstępy są efektem nadmiernego rozciągania się skóry. Pojawiają się w różnych miejscach, zwłaszcza na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach, czyli w miejscach, gdzie skóra rozciąga się najbardziej. Dochodzi wtedy do zerwania włókien kolagenu, czego rezultatem są widoczne pod powierzchnią skóry prążki, czyli rozstępy. Miejsce z rozstępami wygląda jak gdyby ułożono pod naskórkiem równoległe, cienkie nitki. Na początku przybierają intensywną barwę – ciemnego różu lub sinofioletową. To jest dobry moment, aby skutecznie zlikwidować rozstępy. Wbrew pozorom rozstępy mniej widoczne w późniejszym etapie, właśnie te, które zbledną, nie będą już możliwe do usunięcia. Wtedy ingerencja skierowana jest w zmniejszanie głębokości prążków.

Wiele pań podejmuje działania profilaktyczne przeciw pojawieniu się rozstępów i osiąga satysfakcjonujący rezultat. Oczywiście, nie można zagwarantować w stu procentach powodzenia. Systematyczne uelastycznianie i masowanie skóry, a także stosowanie dedykowanych zapobieganiu rozstępom kremów czy balsamów (do kupienia w każdej aptece, także drogerii) prawdopodobnie zmniejszy ryzyko pojawienia się rozstępów, ale nie wykluczy możliwości ich rozwoju.

Skóra wymaga szczególnej troski zwłaszcza podczas i po kąpieli. Trzeba ją wtedy masować, od trzeciego miesiąca ciąży najlepiej dwa razy tygodniowo.

UWAGA!

Nie jest to zabieg polecany na około dwa tygodnie przed porodem, gdyż może skutkować wywołaniem przedwczesnego porodu. Masaż powinien być wykonany delikatnie, z pominięciem górnej części brzucha. Masować można w różny sposób – na sucho, z użyciem na przykład balsamu lub specjalnego kremu przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży, palcami bądź szczotką. Warto sięgnąć po oliwkę dla niemowląt, która wcierana, dobrze uelastyczni ciało. Jeśli podczas prysznica masujemy naskórek naprzemiennymi strumieniami ciepłej i zimnej wody, zawsze powinniśmy zakończyć chłodną wodą. Ciało będzie jeszcze bardziej ujędrnione.

Bardzo dobre efekty przynosi złuszczanie skóry poprzez stosowanie peelingu. Można sięgać po niego w warunkach domowych lub skorzystać z profesjonalnej oferty w gabinetach kosmetycznych. Peeling wzmacnia działanie zastosowanych po jego nałożeniu kosmetyków.

Jak dbacie/ dbałyście o swoją skórę w ciąży? Pojawiły się u Was rozstępy? Jak z nimi walczyłyście - skutecznie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy