W ciąży rozstępy są efektem nadmiernego rozciągania się skóry. Pojawiają się w różnych miejscach, zwłaszcza na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach, czyli w miejscach, gdzie skóra rozciąga się najbardziej. Dochodzi wtedy do zerwania włókien kolagenu, czego rezultatem są widoczne pod powierzchnią skóry prążki, czyli rozstępy. Miejsce z rozstępami wygląda jak gdyby ułożono pod naskórkiem równoległe, cienkie nitki. Na początku przybierają intensywną barwę – ciemnego różu lub sinofioletową. To jest dobry moment, aby skutecznie zlikwidować rozstępy. Wbrew pozorom rozstępy mniej widoczne w późniejszym etapie, właśnie te, które zbledną, nie będą już możliwe do usunięcia. Wtedy ingerencja skierowana jest w zmniejszanie głębokości prążków.

Wiele pań podejmuje działania profilaktyczne przeciw pojawieniu się rozstępów i osiąga satysfakcjonujący rezultat. Oczywiście, nie można zagwarantować w stu procentach powodzenia. Systematyczne uelastycznianie i masowanie skóry, a także stosowanie dedykowanych zapobieganiu rozstępom kremów czy balsamów (do kupienia w każdej aptece, także drogerii) prawdopodobnie zmniejszy ryzyko pojawienia się rozstępów, ale nie wykluczy możliwości ich rozwoju.

Skóra wymaga szczególnej troski zwłaszcza podczas i po kąpieli. Trzeba ją wtedy masować, od trzeciego miesiąca ciąży najlepiej dwa razy tygodniowo.

Uwaga!

Nie jest to zabieg polecany na około dwa tygodnie przed porodem, gdyż może skutkować wywołaniem przedwczesnego porodu. Masaż powinien być wykonany delikatnie, z pominięciem górnej części brzucha. Masować można w różny sposób – na sucho, z użyciem na przykład balsamu lub specjalnego kremu przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży, palcami bądź szczotką. Warto sięgnąć po oliwkę dla niemowląt, która wcierana, dobrze uelastyczni ciało. Jeśli podczas prysznica masujemy naskórek naprzemiennymi strumieniami ciepłej i zimnej wody, zawsze powinniśmy zakończyć chłodną wodą. Ciało będzie jeszcze bardziej ujędrnione.

Bardzo dobre efekty przynosi złuszczanie skóry poprzez stosowanie peelingu. Można sięgać po niego w warunkach domowych lub skorzystać z profesjonalnej oferty w gabinetach kosmetycznych. Peeling wzmacnia działanie zastosowanych po jego nałożeniu kosmetyków.

Jak dbacie/ dbałyście o swoją skórę w ciąży? Pojawiły się u Was rozstępy? Jak z nimi walczyłyście – skutecznie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻylaki w ciąży – jak zapobiegać?
Następny artykułOspa u niemowląt – objawy, przebieg, leczenie

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here