Jak zrobić test ciążowy?

Ciąża    
ocena

W polskich aptekach dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych. Zanim zatem zdecydujemy się na sięgnięcie po któryś z nich, warto wiedzieć czego się spodziewać. Ułatwi nam to bowiem wybór najlepszej dla nas opcji.

Jak zrobić test ciążowy?

photoxpress.com

Wszystkie testy ciążowe, które możemy wykonać samodzielnie opierają się na badaniu próbki moczu. Wykrywają one hormon HCG, pojawiający się w organizmie ciężarnej kobiety. Trafność wyniku testu jest niezwykle wysoka, szacuje się, że jest ona nawet zbliżona do testów laboratoryjnych. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie: mimo, że wiele testów może pokazać wynik już po kilku dniach od zapłodnienia, najlepiej wykonać je dopiero kilka dni po terminie miesiączki, która nie nastąpiła.

Generalnie testy ciążowe można podzielić na trzy grupy: płytkowe, paskowe i flamastrowe. Test w postaci flamastra wykonuje się podczas oddawania moczu. Dokładnie umieszcza się go na kilka sekund pod strumieniem moczu, a następnie odstawia się go w suchym i czystym miejscu i kilka minut czeka się na wynik.

test ciążowy jak zrobićphotoxpress.com

Podobnie można postąpić z testem paskowym, przy czym możliwy jest w tym przypadku również inny sposób jego użycia. Mianowicie trzeba przygotować suchy i najlepiej jałowy pojemnik, do którego zbiera się niewielką ilość moczu, a następnie zanurza się samą końcówkę paska w cieczy.

Z kolei jeżeli chodzi o test płytkowy, jest on najbardziej skomplikowany do wykonania. Najpierw należy zebrać mocz do małego pojemnika, a potem za pomocą odpowiedniej pipety, która znajduje się w zestawie, odmierzyć pięć kropli moczu i umieścić je na specjalnej płytce testu.

Ponieważ testy ciążowe są produkowane przez różne firmy farmaceutyczne, zawsze trzeba dokładnie przeczytać instrukcję. Szczególnie istotną rolę pełni tu czas oczekiwania na wynik. W jednych testach jest to jedna minuta, a w innych pięć minut. Musimy pamiętać, że po krótkim przekroczeniu tego czasu wynik jest już niemiarodajny. W większości testów wynik pozytywny, oznaczający ciążę pokazany jest za pomocą dwóch czerwonych kresek, natomiast negatywny za pomocą jednej kreseczki.

Jedna konkretnie umiejscowiona kreseczka ma również charakter kontrolny, to znaczy, że jeżeli się ona w ogóle nie pokaże, test należy uznać za nieważny. Jeśli zatem podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży, zanim udamy się do lekarza, same możemy sprawdzić, czy intuicja nas nie myli.

UWAGA!

Oczywiście pozytywny wynik testu zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wprawdzie bardzo rzadko, ale istnieją sytuacje, w których pomimo potwierdzenia ciąży testem z apteki, kobieta nie spodziewa się dziecka. Zdarza się to jednak tylko w nielicznych przypadkach niektórych schorzeń, w jakich objawem towarzyszącym jest obecność w moczu hormonu HCG.

Test czy wizyta u lekarza? Jaką metodę sprawdzenia, czy jesteście w ciąży wybrałybyście?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

zrobiłam test i jedna kreska pokazałą się tam gdzie trzeba a druga z zupełnie innym miejscu a powinna być na środku co to oznacza ?

~ / 2012-08-28 23:36:39
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy