Ciąża Jak zrobić test ciążowy?

Jak zrobić test ciążowy?

-

Wszystkie testy ciążowe, które możemy wykonać samodzielnie opierają się na badaniu próbki moczu. Wykrywają one hormon HCG, pojawiający się w organizmie ciężarnej kobiety. Trafność wyniku testu jest niezwykle wysoka, szacuje się, że jest ona nawet zbliżona do testów laboratoryjnych. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie: mimo, że wiele testów może pokazać wynik już po kilku dniach od zapłodnienia, najlepiej wykonać je dopiero kilka dni po terminie miesiączki, która nie nastąpiła.

Generalnie testy ciążowe można podzielić na trzy grupy: płytkowe, paskowe i flamastrowe. Test w postaci flamastra wykonuje się podczas oddawania moczu. Dokładnie umieszcza się go na kilka sekund pod strumieniem moczu, a następnie odstawia się go w suchym i czystym miejscu i kilka minut czeka się na wynik.

test ciążowy jak zrobićphotoxpress.com

Podobnie można postąpić z testem paskowym, przy czym możliwy jest w tym przypadku również inny sposób jego użycia. Mianowicie trzeba przygotować suchy i najlepiej jałowy pojemnik, do którego zbiera się niewielką ilość moczu, a następnie zanurza się samą końcówkę paska w cieczy.

Z kolei jeżeli chodzi o test płytkowy, jest on najbardziej skomplikowany do wykonania. Najpierw należy zebrać mocz do małego pojemnika, a potem za pomocą odpowiedniej pipety, która znajduje się w zestawie, odmierzyć pięć kropli moczu i umieścić je na specjalnej płytce testu.

Ponieważ testy ciążowe są produkowane przez różne firmy farmaceutyczne, zawsze trzeba dokładnie przeczytać instrukcję. Szczególnie istotną rolę pełni tu czas oczekiwania na wynik. W jednych testach jest to jedna minuta, a w innych pięć minut. Musimy pamiętać, że po krótkim przekroczeniu tego czasu wynik jest już niemiarodajny. W większości testów wynik pozytywny, oznaczający ciążę pokazany jest za pomocą dwóch czerwonych kresek, natomiast negatywny za pomocą jednej kreseczki.

Jedna konkretnie umiejscowiona kreseczka ma również charakter kontrolny, to znaczy, że jeżeli się ona w ogóle nie pokaże, test należy uznać za nieważny. Jeśli zatem podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży, zanim udamy się do lekarza, same możemy sprawdzić, czy intuicja nas nie myli.

Uwaga!

Oczywiście pozytywny wynik testu zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wprawdzie bardzo rzadko, ale istnieją sytuacje, w których pomimo potwierdzenia ciąży testem z apteki, kobieta nie spodziewa się dziecka. Zdarza się to jednak tylko w nielicznych przypadkach niektórych schorzeń, w jakich objawem towarzyszącym jest obecność w moczu hormonu HCG.

Test czy wizyta u lekarza? Jaką metodę sprawdzenia, czy jesteście w ciąży wybrałybyście?

Poprzedni artykułCo wpływa na smak spermy?
Następny artykułJak leczyć niepłodność?
Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. zrobiłam test i jedna kreska pokazałą się tam gdzie trzeba a druga z zupełnie innym miejscu a powinna być na środku co to oznacza ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wygląda kurs na stewardessę?

Zawód stewardessy czy stewarda to marzenie wielu osób. Ciągłe podróże, poznawanie nowych ludzi, ciekawa praca, wysoka pensja – oto niektóre profity, płynące z wykonywania tego zawodu. Jednak w jego spełnienie się trzeba włożyć wiele wysiłku. Oto kilka porad dla tych, którzy pragną ziścić owo pragnienia:

Co grozi za rozpowszechnianie cudzego wizerunku?

Rozpowszechnienie cudzego wizerunku może stanowić naruszenie dóbr osobistych.

Zobacz też

Niedoczynność kory nadnerczy – objawy

Na samym wstępie warto napisać, że nadnercza są narządami, które znajdują się w organizmie człowieka powyżej nerek. Każde z nich zbudowane jest z rdzenia nadnerczy i kory nadnerczy. Rdzeń zlokalizowany jest centralnie, zaś kora stanowi tak jakby warstwę obwodową nadnerczy.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: