Ciąża Kwas foliowy - działanie

Kwas foliowy – działanie

-

W 1946 r. witamina B ostała wyizolowana w warunkach laboratoryjnych z liści szpinaku, stąd pochodzi jej nazwa gdyż po łacinie liść to folium. Dlaczego kwas foliowy jest zalecany szczególnie kobietom planujących mieć dziecko lub będącym już w ciąży? Witamina B odpowiada za prawidłowe tworzenie się układu nerwowego płodu. Problem w tym, iż rzadko która kobieta planuje świadomie ciąże, a kiedy już się o niej dowiaduje, jej przyszłe dziecko ma już układ nerwowy w pełni ukształtowany. Niedobór kwasu foliowego prowadzić może do nienarodzonego jeszcze dziecka jak na przykład wada cewy nerwowej. Także w trakcie trwania ciąży niezbędne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) gdyż wspomaga on właściwy rozwój komórek DNA u płodu.

Inne istotne działania witaminy B:

– przeciwdziała występowaniu nowotworu żołądka oraz jelita grubego
– zapobiega depresji oraz stanom lękowym
– zapobiega bezsenności (kwas foliowy bierze udział w produkcji przez organizm serotoniny, który wycisza organizm i wspomaga spokojny sen)
– zwiększa koncentrację
– zwiększa produkcję czerwonych krwinek
– wspomaga pracę układu trawiennego, niedobór kwasu prowadzić może do występowania biegunek
– bez niego rany nie goją się najlepiej gdyż witamina B odpowiada za podział komórek czyli ich regenerację

W jaki produktach szukać kwasu foliowego?

– sałata
– fasolka
– marchew
– pomarańcze
– banany
– otręby i płatki owsiane
– drożdże
– tłuste ryby jak makrela, łosoś, mintaj
– ryż brązowy oraz kasze

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie kraje warto zwiedzić?

Każdy wie, że aby obejrzeć starożytne zabytki, warto wybrać się do Egiptu, Włoch, Grecji. Aby podziwiać cuda przyrody, należy ruszyć do USA, Australii, Skandynawii. Walory Francji, Hiszpanii czy Indii też są powszechnie znane. Tymczasem na świecie jest wiele fascynujących, ale „nieodkrytych” wciąż krajów. Przyjrzymy się trzem takim, które leżą w niedużej odległości od Polski.

Jak, czym czyścić rolety i żaluzje?

Podczas sprzątania często zapominamy o tych bardzo ważnych elementach wyposażenia domu. A szkoda, ponieważ umycie rolet czy żaluzji to takie dopełnienie mycia okien. To są szczegóły, które świadczą o nas, o naszym charakterze i podejściu do naszego domu. Zadbanie o wszelkie szczegóły to jak ułożenie wisienki na torcie. Warto więc się postarać i pamiętać o tych „drobnostkach”.

Zobacz też

Zmiany w podatkach w 2012 roku

Wraz z rozpoczęciem 2012 roku należy się liczyć ze wieloma zmianami. Niestety, część z nich wiąże się z podniesieniem różnego rodzaju opłat czy podatków. Polacy muszą liczyć się z tym, że więcej zapłacą za prąd, węgiel, papierosy, śmieci, ubranka dla dzieci. Zmieniają się także zasady wypłacanie niektórych świadczeń, m. in. becikowego.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: