W 1946 r. witamina B ostała wyizolowana w warunkach laboratoryjnych z liści szpinaku, stąd pochodzi jej nazwa gdyż po łacinie liść to folium. Dlaczego kwas foliowy jest zalecany szczególnie kobietom planujących mieć dziecko lub będącym już w ciąży? Witamina B odpowiada za prawidłowe tworzenie się układu nerwowego płodu. Problem w tym, iż rzadko która kobieta planuje świadomie ciąże, a kiedy już się o niej dowiaduje, jej przyszłe dziecko ma już układ nerwowy w pełni ukształtowany. Niedobór kwasu foliowego prowadzić może do nienarodzonego jeszcze dziecka jak na przykład wada cewy nerwowej. Także w trakcie trwania ciąży niezbędne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) gdyż wspomaga on właściwy rozwój komórek DNA u płodu.

Inne istotne działania witaminy B:

– przeciwdziała występowaniu nowotworu żołądka oraz jelita grubego
– zapobiega depresji oraz stanom lękowym
– zapobiega bezsenności (kwas foliowy bierze udział w produkcji przez organizm serotoniny, który wycisza organizm i wspomaga spokojny sen)
– zwiększa koncentrację
– zwiększa produkcję czerwonych krwinek
– wspomaga pracę układu trawiennego, niedobór kwasu prowadzić może do występowania biegunek
– bez niego rany nie goją się najlepiej gdyż witamina B odpowiada za podział komórek czyli ich regenerację

W jaki produktach szukać kwasu foliowego?

– sałata
– fasolka
– marchew
– pomarańcze
– banany
– otręby i płatki owsiane
– drożdże
– tłuste ryby jak makrela, łosoś, mintaj
– ryż brązowy oraz kasze

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomplementy – jak je mówić i przyjmować
Następny artykułIrokez – jak zrobić?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here